Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego

0
1226
Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego
fot. Keystone/Hulton Archive/Getty Images

Krzysztof Penderecki, znany polski kompozytor, zmarł 29 marca 2020 roku, jednak nadal nie odbyły się uroczystości pogrzebowe. Pogrzeb artysty odbędzie się w drugą rocznicę jego śmierci – światowej sławy kompozytor zostanie pochowany we wtorek 29 marca w Krakowie. 

Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca 2020 roku w wieku 86 lat

Z uwagi na panujące wówczas obostrzenia związane z pandemią COVID-19, uroczystości pogrzebowe zostały przełożone. Obecnie urna z jego prochami znajduje się w bazylice św. Floriana w Krakowie. 

Ze względu na wielkie zasługi Krzysztofa Pendereckiego dla Polski, postanowiono pożegnać kompozytora w formie oficjalnej uroczystości państwowej. Mszę świętą żałobną poprzedzi wystawienie urny z prochami w bazylice św. Floriana.

Krzysztof Penderecki był wybitnym polskim muzykiem

Kiedy miał pięć lat, ojciec kupił mu skrzypce i zapisał go na lekcje gry. Rok później, uczęszczał już na lekcje gry na fortepianie. Zaczął komponować w wieku zaledwie 8 lat. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Przez cały okres swojej kariery zdobył wiele nagród lokalnych, a także międzynarodowych. 

Międzynarodowy rozgłos przyniosły mu utwory o oryginalnej kolorystyce dźwiękowej, często wykorzystujące niekonwencjonalne techniki artykulacji. Taka technika kompozytorska otrzymała miano sonoryzmu. Był on jednym z pierwszych kompozytorów wykorzystujących w grze właśnie tą technikę, która polegała na wydobywaniu dźwięku nietradycyjnym i sposobami z tradycyjnych instrumentów.

Był profesorem i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie oraz członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Wykładał także na zagranicznych uczelniach, posiadał doktorat honoris causa m.in. na uniwersytecie w Buenos Aires, Yale czy Bordeaux. Muzykę Pendereckiego można usłyszeć w znanych dziełach kinematografii takich jak:  Egzorcysta Williama Friedkina, Lśnienie Stanleya Kubricka, Katyń Andrzeja Wajdy oraz Wyspa tajemnic Martina Scorsese, a także w popularnym wśród młodszych widzów serialu Twin Peaks.

Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego
fot. Olga Majrowska
Krzysztofa Pendereckiego uhonorowano łącznie 146 nagrodami

Począwszy od pierwszego konkursu kompozytorskiego w 1959 roku, a skończywszy na wyróżnieniach za całokształt twórczości. UNESCO nagrodziło go za Tren ofiarom Hiroszimy (1961) i za wybitny wkład w dziedzinie światowej muzyki (1993). Kapituła Prix Italia doceniła jego Pasję (1967) i Dies Irae (1968). Natomiast jury nagród Grammy postanowiło, obok licznych nominacji, wręczyć mu pięć statuetek za nagrania jego dzieł. Aż 39 uczelni z Polski, Europy, obu Ameryk i Azji nadało kompozytorowi doktorat honoris causa, a honorowe członkostwo przyznało mu 35 akademii artystycznych i naukowych.

Krzysztof Penderecki zmarł w swoim domu pod Krakowem w niedzielę 29 marca 2020 roku. Z wpisu, który w mediach społecznościowych zamieściło Ministerstwo Kultury wynika, że wybitny kompozytor w ostatnich tygodniach, a może nawet miesiącach swojego życia, zmagał się z poważną chorobą. Nie wiadomo jednak, co dokładnie dolegało artyście, wiadomo, że przed śmiercią był dwukrotnie badany na obecność koronawirusa. Oba testy jednak dały jednak wynik negatywny. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments