Poznaliśmy pierwsze gwiazdy festiwalu JIMEK+

festiwalu JIMEK+
fot. materiały prasowe

Znamy już pierwszych wykonawców, którzy przyjęli zaproszenie Radzimira Dębskiego i dołączą do składu Festiwalu JIMEK+. Impreza odbędzie się w dniach 5-6 października w Gliwicach.

Festiwal JIMEK+ nabiera kształtów. Organizatorzy poinformowali, że do line-upu imprezy dołączą zespoły Bokanté, The KutiMangoes, Rumba de Bodas oraz Alune Wade. Oczywiście to nie wszyscy artyści, którzy zagrają podczas imprezy. Kolejnych muzyków poznamy już 20 sierpnia.

Gwiazdy pierwszego dnia Festiwalu JIMEK+

Bokanté to elektryzujący, wielokulturowy zespół, złożony z ośmiu muzyków. Nazwa zespołu pochodzi z języka kreolskiego i oznacza wymianę. Trzon grupy stanowią członkowie zespołu Snarky Puppy, a wokalistą jest pochodząca z Gwadelupy, śpiewająca po kreolsku Malika Tirolien. Na gitarach grają Michael League, Bob Lanzetti oraz Chris McQueen – wszyscy są laureatami prestiżowej nagrody Grammy. Roosevelt Collier gra na gitarze hawajskiej, a za instrumenty perkusyjne odpowiadają: Jamey Haddad, Andre Ferrari i Keita Ogawa. Swój debiutancki album Strange Circles wydali w 2017 roku. Na płycie znajduje się 10 utworów w klimacie bluesowo-folkowym, śpiewane w języku francuskim oraz kreolskim.

The KutiMangoes to duńscy przedstawiciele gatunku afro-beat. Sześcioosobowy zespół specjalizuje się w przekraczaniu granic i przyspieszaniu tętna słuchaczom od Kopenhagi przez Afrykę po Koreę Południową. „Nasza muzyka jest po to, żebyśmy mogli się nią dzielić”, mówią członkowie zespołu. Kapela została założona w 2012 roku przez Gustava Rasmussena i Michaela Blichera. Ich muzyka to unikatowe brzmienie wynikające z połączenia dźwięków zachodniej Afryki z zachodnimi korzeniami muzyków. Cel jaki przyświecał zespołowi to nie granie na wzór i nie upodobnianie się do muzyków afrykańskich, lecz stworzenie czegoś oryginalnego i niepowtażalnego z uniwersalnym przekazem. Ich debiutancki album Afro-Fire zdobył 5 nominacji do Duńskich Nagród Grammy, wygrywając w kategoriach „Najlepszy Album Muzyki Świata” oraz „Najlepszy utwór Muzyki Świata”. W listopadzie 2016 roku wydali album Made in Africa, który był nagrywany nagrany częściowo w Burkina Faso i Mali. Album składa się z kompozycji opartych na tradycyjnych pieśniach ludowych oraz oryginalnym materiale.

Gwiazdy drugiego dnia Festiwalu JIMEK+

Rumba de Bodas to założony w 2008 roku włoski zespół, którego muzykę ciężko zdefiniować. Słychać w niej wpływy funku, ska i swinga, a wszystko to przełamane jest latynoskimi rytmami. Są międzynarodowym fenomenem występującym na festiwalach wszystkich muzycznych gatunków. Od jazzowych Montreaux i Edynburga, przez każde muzycznie znaczące miejsce od Szwecji po Sycylię. Wydali trzy albumy: Just Married w 2012 roku, Karnaval Fou dwa lata później i najnowszy Super Power. Mimo że na tym albumie wokalistka Rachel Doe śpiewa prawie wyłącznie po angielsku, zespół nie boi się przekraczania granic (geograficznych czy czasowych), łącząc halucynogenne syntezatory, chóry gospelowe i gitary elektryczne w eklektyczną symfonię stylów i gatunków muzycznych. Jedyną stałą w tym albumie pełnym nagłych i nieoczekiwanych zwrotów jest jego powalająca na kolana energia.

Alune Wade to afrykański basista urodzony w Dakarze. Jest jednym z najbardziej rozchwytywanych afrykańskich gitarzystów basowych, autorem i kompozytorem, wokalistą oraz producentem. Jako siedemnastolatek zaczął grać w prowadzonej przez swojego ojca orkiestrze symfonicznej. Zaledwie rok później nawiązał z nim współpracę wielki senegalski muzyk Ismaël Lô, z którym Alune koncertował przez osiem lat. W 2006 roku ukazał się jego debiutancki solowy album Mbolo – co w języku wolof oznacza “jedność”. Kolejny album Ayo Nene wydał w 2010 roku. W 2015 roku wydał kolejny album Havana-Paris-Dakar. Nagrywał i koncertował z takimi artystami jak: Tourré Kunda, Cheick Tidiane Seck, Paco Séry, Salif Keita, Oumou Sangaré, Archie Shepp, Deep Forest, Joe Zawinul, Gregory Porter lub ostatnio Marcus Miller. Aktualnie artysta promuje swój najnowszy album African Fast Food, który został wydany w lutym tego roku.

Informacje o Festiwalu JIMEK+

Festiwal odbędzie się w dniach 5-6 października w nowo otwartej, nowoczesnej hali Arena Gliwice. Kolejne ogłoszenia odbędą się 20 sierpnia. Bilety i karnety na festiwal można kupić online na www.eventim.pl

Tutaj przeczytacie więcej o festiwalu:

JIMEK+: Radzimir Dębski zaprasza na festiwal!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here