Niepodległość w rytmie tanga – “tango para todos”

0
683
tango para todos
Fot. Materiały prasowe

Warszawska Formacja Tango Para Todos postanowiła uczcić stulecie polskiej niepodległości wykonaniem niezwykłego koncertu. Już 2 grudnia będziemy mogli zanurzyć się w świat przedwojennej atmosfery i dać się porwać rytmom tanga!

Tango wywodzi się z tradycji hiszpańskich, a dokładnie z habanery i flamenco. Zostały one przeniesione na grunt Ameryki Południowej i połączone z „candombe”, którą tańczyli i śpiewali na ulicznych paradach afrykańscy niewolnicy. W refrenie powtarzają się stale słowa „com-tan-go” – stąd pojawiła się nazwa „tango”. Natomiast styl tańca, który powstał około roku 1900 w Montevideo i Buenos Aires, przyjął nazwę tanga argentyńskiego.

Początkowo taniec ten wykonywano głównie w lokalach i domach publicznych. Był jednym z pierwszych tańców, zaraz po walcu i polce, w którym mężczyzna i kobieta obejmowali się. Bardzo istotną cechą charakteryzującą ten gatunek była improwizacyjna jego forma. Tutaj po raz pierwszy dopuszczono wykonywanie różnych kroków do tej samej muzyki. Stąd tango przeszło do historii jako symbol swego rodzaju wyzwolenia, miłości, swobody, przełamywania barier. Co ciekawe, dopiero akceptacja tanga w Europie po 1913 roku przyczyniła się do przyjęcia tego tańca wśród wyższych warstw argentyńskiego społeczeństwa. Z czasem przyjął bardziej artystyczną formę i wykształcił wiele odmian, jak np. tango nuevo.

Tango i Polska

Istnieją liczne zaskakujące związki tanga z Polską. Pierwsze doniesienia mówią o wprowadzeniu elementów mazurka do tanga. Sam taniec pojawił się w Polsce stosunkowo wcześnie, bo już w roku 1913, a to za sprawą spektaklu Targ na dziewczęta. Tańczyli w nim Lucyna Messal i Józef Redo. Od roku 1925, kiedy to Zygmunt Wiehler skomponował specjalnie tango dla Hanki Ordonówny, zatytułowane Nie dziś to jutro, tango w Polsce zaczęło święcić triumfy. Polskim tangiem, które zrobiło międzynarodową karierę, jest Tango milonga skomponowane przez Jerzego Petersburskiego do słów Andrzeja Własta. Warto zaznaczyć jednakże, że utwór znany był na świecie pod nazwą Oh, Donna Clara!

Datę 11 listopada dobrze jest łączyć nie tylko z tematem walki Polski o niepodległość, ale także z rozpoczęciem nowego etapu, nowego rozdziału w dziejach kraju. Okres dwudziestolecia międzywojennego, to czas wielkich zmian w Polsce, odrodzenia, wytchnienia po latach niewoli. Bardzo często właśnie taniec dawał ludziom radość i możliwość oderwania się od trudów dnia codziennego. I tak właśnie jak wyzwolone jest tango, ludzie mogli poczuć się wolni, oswobodzeni, pełni nadziei na nowe, lepsze życie.

Atmosfera minionych lat

Stąd też bohaterowie zbliżającego się koncertu –Formacja Tango Para Todos, zdecydowali się sięgnąć do świata tego magicznego tańca. Repertuar wieczoru będzie się składał z najpiękniejszych utworów tangowych okresu międzywojnia. Będą to zarówno tanga polskie, jak i argentyńskie. Koncert wzbogacony zostanie opowieściami z czasów, kiedy to odradzała się polska niepodległość. O muzyce tego okresu oraz o jej kompozytorach.

Słów kilka o artystach

Formacja Tango Para Todos powstała pięć lat temu. Stara utrzymać się wspaniałą tradycję, jaką jest wykonywanie tanga w klasycznym jego brzmieniu. Jest właściwie jedynym tego typu zespołem w Polsce i na świecie, a co trzeba również podkreślić, składa się w większości z niezawodowców. Jest to czterogłosowy chór i orkiestra. Założycielem formacji jest Monika Kwiatkowska i Marek Kałużny. Misją zespołu jest propagowanie i rozpowszechnianie tanga, jego muzyki i kultury. Dzięki temu może się ono stać bliskie każdemu człowiekowi. Tango nie stawia ograniczeń – jest wyzwolone. Tak jak dziś Polska!
Formacja Tango Para Todos koncertuje na terenie całej Polski. Bardzo często koncerty połączone są z pokazem tanga argentyńskiego w wykonaniu pary tancerzy oraz lekcją podstawowego kroku, który następnie można popraktykować na późniejszej milondze.

Najbliższy koncert odbędzie się już 2 grudnia o godzinie 18.00 w Bemowskim Centrum Kultury. Projekt finansowany jest przez m.st. Warszawa Dzielnicę Bemowo. Wstęp wolny. Zapraszamy więc koniecznie, bo naprawdę warto!

 

Jazzowa supergrupa Circles of Art Orchestra w Chinach

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments