Nasz Komeda – wyjątkowy koncert w Poznaniu

Nasz Komeda
fot. facebook.com/events/420575478747442

23 kwietnia w Poznaniu odbędzie się koncert w 50. rocznicę śmierci wybitnego polskiego kompozytora i pianisty jazzowego. Wydarzenie o nazwie Nasz Komeda będzie miało miejsce w Klubie Blue Note.

Wyjątkowy koncert pod nazwą Nasz Komeda będzie okazją, aby uczcić pamięć i oddać hołd artyście. W 2019 roku przypada 50. rocznica jego śmierci, dlatego czołowi poznańscy muzycy zbiorą się 23 kwietnia w Klubie Blue Note, aby zagrać znane nam utwory Komedy, ale w zupełnie innych, odświeżonych aranżacjach. Zagrają: na fortepianie – Piotr Kałużny, na akordeonie – Jarek Buczkowski, na kontrabasie – Zbigniew Wrombel oraz na perkusji – Mateusz Brzostowski. Koncert odbędzie się 23 kwietnia 2019 roku. Bilety w cenie 50 zł wciąż są dostępne.

Krzysztof Komeda – wieloletnia muzyczna kariera

Krzysztof Trzciński, znany później jako Krzysztof Komeda, urodził się 27 kwietnia 1931 roku w Poznaniu. Ukończył konserwatorium muzyczne w tym samym mieście. Po tym jak skończył liceum, postanowił zostać lekarzem. Jednak zainteresowanie muzyką wygrało, a jego fascynacja przerzuciła się na jazz. Jednym z zespołów jazzowych, z którymi współpracował, byli Melomani, ale również z grupami rozrywkowymi. Wielka kariera artysty rozpoczęła się dzięki jego występowi na Festiwalu Jazzowym w Sopocie w 1956 roku, w czasie którego zagrał z Janem “Ptaszynem” Wróblewskim. Komeda dużo podróżował i koncertował za granicą kraju, co przyczyniło się do tego, że muzyk zaczął szukać nowych inspiracji oraz nowych rozwiązań.

Bardzo ważna w twórczości Komedy była muzyka filmowa. Nagrał ścieżkę dźwiękową dla takich reżyserów jak Wajda, Morgenstern czy Nasfeter. Jednak najbardziej istotna była jego współpraca z Romanem Polanskim. Komeda stworzył muzykę do takich filmów jak Dziecko Rosemary czy Nóż w wodzie. Łącznie napisał muzykę aż do 65 filmów. Niezaprzeczalnie był wyjątkowym artystą, potrafił swoją muzyką stworzyć niepowtarzalny klimat, na czym zyskiwały filmy, dla których ją tworzył.

Komeda w 1968 roku uległ wypadkowi, po czym został przewieziony z powrotem do Polski. Artysta zmarł 23 kwietnia 1969 w Warszawie.

 

Polecamy: Voo Voo oczarowali Poznań [fotorelacja]

Voo Voo oczarowali Poznań [fotorelacja]