97% młodzieży deklaruje, że słucha muzyki, a dla dwóch trzecich młodych ludzi jest to niemal codzienny sposób na obcowanie z kulturą. 39% Polaków w wieku od 12 do 17 lat zadeklarowało, że słucha popu, 22% – rapu, hip-hopu, a 20% – rocka. Wyniki badań powstały dzięki Narodowemu Centrum Kultury.
Słuchanie muzyki dla przyjemności jest popularną formą spędzania czasu: dwie trzecie (67%) nastolatków deklaruje, że robi to co najmniej raz w tygodniu. Tylko 3% nigdy nie słucha muzyki. Formy aktywności wymagające większego zaangażowania są oczywiście rzadsze. Mniej więcej połowa badanych (53%) deklaruje, że co najmniej raz w miesiącu ogląda filmy/programy poświęcone muzyce w telewizji bądź Internecie. Podobny odsetek respondentów co najmniej raz w miesiącu wymienia się ze znajomymi lub rodziną muzyką (50%) oraz czyta o muzyce w prasie albo Internecie (49%). Rzadsze jest kupowanie muzyki (płyt, plików z muzyką lub dostępu do serwisów streamingowych) – około jedna trzecia nastolatków (35%) deklaruje, że robi to co najmniej raz w miesiącu. Takie wnioski płyną z badania sondażowego Narodowego Centrum Kultury, w którym młodzi respondenci (do 17 roku życia) byli pytani m. in. o to, czego słuchają i jaką rolę odgrywa w ich życiu muzyka.
Aktywność muzyczna młodzieży
Gatunki muzyki najpopularniejsze wśród młodzieży
Gatunki muzyki, których słucha młodzież
W porównaniu do wyników z roku 2018, można zauważyć przede wszystkim wyraźnie niższy odsetek badanych wskazujących rap, hip-hop (2018 roku – 59%) oraz disco polo (2018 roku – 32%), a wyższy – wskazujących muzykę rockową (2018 roku – 33%). Sondaż został zrealizowany przez firmę Kantar Polska metodą CAWI, w dniach od 17 do 29 listopada 2020 roku, na reprezentatywnej próbie 2002 osób w wieku od 12 do 17 lat. Wyniki badań powstały dzięki Narodowemu Centrum Kultury.