Muzyczna wiosna w Polskim Radiu

0
238
Zdjęcie wykorzystane dzięki zgodzie Polskiego Radia

Transmisje koncertów muzyki popularnej i poważnej, premiery piosenek i płyt polskich oraz zagranicznych wykonawców…Czyli Polskie Radio zaprasza wszystkich na wiosenne audycje.

Rozpoczęcie majówki

Maj w Programie Pierwszym Polskiego Radia tradycyjnie już upłynie pod znakiem polskiej piosenki. Rozpocznie się od mocnego akcentu muzycznego: koncertu Andrzej Zaucha Songbook w wykonaniu Janusza Szroma i jego zespołu. Ponadto, jak zawsze o tej porze roku powróci na antenę audycja „Maj Polskiej Piosenki”, w której zabrzmią wyłącznie rodzime przeboje: te sprzed lat, dobrze znane i kochane przez całe pokolenia Polaków, jak i te najnowsze, współczesne. Nie zabraknie też utworów debiutantów.

Co dalej?

Również we flagowej audycji „Muzyczna Jedynka” Program Pierwszy zagra w maju wyłącznie po polsku. Każdy z prowadzących wybierze swoje ulubione piosenki, zabierając słuchaczy w prawdziwą podróż przez poszczególne style, dekady i gatunki rodzimej muzyki. W „Muzycznej Jedynce” pojawią się między innymi utwory z plebiscytu Piosenki 95-lecia Polskiego Radia. Zaprezentowana zostanie też nowa płyta Sanah, która podczas ubiegłorocznego Lata z radiem zagrała ekskluzywny koncert dla słuchaczy Jedynki w Studiu Polskiego Radia S3. O muzycznych planach na antenie opowie jeden z najciekawszych twórców młodego pokolenia Igor Herbut, którego kolejne płyty szybko zyskiwały status złotej lub platynowej.

Swoje nowe piosenki zaprezentują: legenda gitary Dariusz Kozakiewicz i obiecujący debiutanci, zespół Three Of Us. W maju płyta tygodnia w Jedynce wybierana będzie spośród najciekawszych polskich albumów. Więcej muzyki pojawi się także w Jedynkowych pasmach wieczornych. Wyjątkowo zabrzmią nowe muzyczne propozycje: „Wieczór z Operą i Operetką”, „Przeboje musicali” oraz „Piosenka aktorska”.

Nie tylko Jedynka

Program Drugi Polskiego Radia zaprasza do słuchania atrakcyjnych koncertów, audycji autorskich o muzyce i literaturze, audycji publicystycznych poruszających tematykę historyczno-społeczną, w tym programów kontaktowych ze słuchaczami. Wśród propozycji słuchacze znajdą Domówkę z Dwójką, cieszący się uznaniem cykl koncertów znakomitych i zaprzyjaźnionych z Programem Drugim artystów, którzy występują w swoich domach, ogrodach lub pracowniach. Tylko w maju będzie można usłyszeć chociażby Kwartet Śląski. Artyści koncertują w kameralnej scenerii w każdy sobotni wieczór. Cykliczna jest też koncertowa oferta jazzowa. W każde piątkowe popołudnie specjalnie dla słuchaczy Dwójki grają najlepsi muzycy jazzowi wszystkich generacji.

Już w maju: Trio Wojciecha GogolewskiegoRGG oraz Zespoły Wojtka Mazolewskiego i Franciszka Pospieszalskiego. W sobotnie przedpołudnie przez historię muzyki słuchaczy przeprowadza w swojej autorskiej audycji „Upiór w eterze” Waldemar Malicki – znakomity pianista obdarzony niezwykłym poczuciem humoru. O Bachu – w każdy czwartek opowiada wybitna pianistka Ewa Pobłocka, piątkowe wieczory to szansa na spotkanie ze wspaniałym dyrygentem – Łukaszem Borowiczem, barwnie wprowadzającym w świat instrumentów.

Trójka

Wiosną w Programie Trzecim pojawią się nowe audycje. Wśród nich prowadzony przez Piotra Barona cykl „Kobiety mają głos”, w którym śpiewać i grać będą wyłącznie kobiety. Do „Polskiego expressu” zaprosi w środowe wieczory Tomasz Żąda, który zaprezentuje najciekawsze debiuty i nowości polskiej muzyki. Wiosenną nowością w radiowej Trójce jest pasmo „Trójka przed południem” prowadzone przez Katarzynę Cygler i Gabi Andrychowicz, które przybliżać będą słuchaczom wydarzenia ze świata kultury, sztuki, filmu i muzyki. Fani nowoczesnej muzyki pop i audycji rockowych Marka Wiernika usłyszą go między innymi w środowe późne popołudnia w „Trójkowym poWierniku” oraz w piątkowe wieczory w audycji „Rocka klasyka według Wiernika”.

To nie jedyna piątkowa nowość w ramówce. O tym co dzieje się ciekawego na listach przebojów na całym świecie opowiadać będzie Łukasz Ciechański w audycji „Cztery strony dźwięku”. We wtorki Jędrzej Kodymowski zaprasza do „Apteki wieczornej”, w której autor prezentuje swoje fascynacje muzyczne. Sobotnia „Audycja podzwrotnikowa” Wojciecha Cejrowskiego, poszerzona zostanie o nowe gatunki muzyki i wydłużona do dwóch godzin. Wśród nowych, ale już popularnych audycji Trójki, jest program kulinarny Adriany Marczewskiej „Gorąca płyta”, którego można nie tylko słuchać, ale również oglądać w wersji video na Facebooku i kanale YouTube Trójki.

Młodzieżowa Czwórka

Redakcja muzyczna Czwórki na majówkę przygotowała szereg atrakcji koncertowych. Wśród nich w piątek wieczorem, 30 kwietnia – retransmisja czwórkowego koncertu Marceliny, która nagrała już 4 solowe albumy i wystąpiła na kilku innych płytach. Na przykład Panny wyklęte. W kolejny wieczór radiowa Czwórka zaprosi na Prywatkę, czyli retransmisję koncertu elektropopowego zespołu Kamp!. W niedzielę natomiast Czwórka podczas „Niedzielnej sesji” zaproponuje retransmisję czwórkowego koncertu Bitaminy, którego lider – Vito Bambino – od niedawna jest współautorem audycji „Tłusty Czwartek” w Czwórce. W świąteczny poniedziałek 3 maja, Czwórka ma kolejny hit: „Strefa Dread”, a w niej emisja koncertu zespołu Dubska, nagranego w Bydgoszczy przy okazji promocji ostatniej, ósmej już, płyty zatytułowanej BDG Roots Rockers.

Plebiscyt Czwórki

Czwórka daje też wiosną możliwość wybrania najbardziej nieprzeciętnej osoby roku 2021 – wpłynęło blisko 300 zgłoszeń do corocznego Plebiscytu Czwórki „Nieprzeciętni” i teraz między 17 maja a 13 czerwca, na stronie internetowej Programu słuchacze mogą oddać głos na tego jednego spośród 10 kandydatów do tytułu, wytypowanych przez Kapitułę Plebiscytu. Zwycięzca Plebiscytu otrzyma tytuł „Nieprzeciętny 2021”, statuetkę oraz nagrody rzeczowe – nagrody są również przewidziane dla głosujących słuchaczy. Uroczysta gala finałowa odbędzie się 24 czerwca. Wśród prowadzących znani artyści: GrubsonVito BambinoLena OsińskaRAUZamilskaNumer Raz, Kuba SojkaCzeluść i wielu innych.

Muzyczna, wiosenna ramówka wystartuje w Polskim Radiu już pod koniec kwietnia.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments