Mniej znane perełki kulturalne – Przesilenie Muzycznie

Przesilenie Muzycznie
Fot. Materiały prasowe

Ostatnio rozpoczęłam cykl artykułów dotyczących mało znanych i zapomnianych kompozytorów. Dziś chciałabym przedstawić krótki artykuł drugiego cyklu. Będzie on dotyczył mniej znanych i rozpropagowanych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Nazwałam je perełkami, gdyż są to wydarzenia zwykle bardzo wartościowe i urokliwe jak wszelkie koncerty w większych teatrach. A co w nich najpiękniejsze, często są organizowane przez wielkich i oddanych pasjonatów sztuki!

Nie zawsze udanie się na koncert, spektakl musi wiązać się z wielkimi kosztami. Każdego tygodnia i weekendu odbywa się w miastach wiele wydarzeń, które są całkowicie bezpłatne. Wachlarz dostępnych „atrakcji” jest bardzo szeroki. Co ciekawe niestety zdarza się, że wydarzenia takie nie mają wielu widzów. To może wynikać z różnorodnych czynników, jak choćby mniejsza reklama albo to, że ludziom wydaje się, iż duże spektakle w czołowych teatrach są lepsze. A nie zawsze tak jest! Czasem właśnie to te małe wydarzenia są bardzo urokliwe i jeszcze bardziej zapadają w pamięć.

Pocieszające jest, że pojawia się coraz więcej portali promujących takie mniejsze inicjatywy. To piękne, że istnieją pasjonaci sztuki, nie zawsze tylko profesjonaliści, którzy organizują wydarzenia artystyczne z pasji i miłości. To dowód na potrzebę obecności sztuki wśród ludzi. Jednak dzisiejsza globalizacja i cyfryzacja nie zabiła jeszcze wszystkiego!

Brzmienie spektaklu teatralnego

Jedną z takich inicjatyw jest zbliżający się w Warszawie spektakl Przesilenie – Muzycznie. Odbędzie się dokładnie 9 lutego w Księgarni Cafe – Klub „Między Wierszami”. Wieczór będzie miał formę koncertu utworów muzycznych zaczerpniętych ze spektaklu Przesilenie w reżyserii Elżbiety Lewak. Za samą oprawę dźwięku odpowiedzialna jest Monika Łada-Bieńkowska. Utworami są autorskie aranżacje ukraińskich i rosyjskich pieśni ludowych oraz piosenki powstałe specjalnie z myślą o spektaklu inspirowane tekstami Pieśni świętojańskiej o Sobótce Jana Kochanowskiego.

Tematyką samego spektaklu, jak wskazuje na to tytuł, jest Noc świętojańska – jedyna taka noc w roku wciąż jeszcze obecna w kulturze słowiańskiej. Tak jak przystało na tą magiczną noc, spektakl pełen jest śpiewu, muzyki i tańca. Widzowie będą mogli poznać historię ośmiu bohaterek – całkowicie odmiennych zarówno epokowo jak i kulturowo. Spotkamy prasłowiańskie szamanki, renesansowe panny, jak i współczesne kobiety. Przesilenie to splot wielu historii, narodów i wątków które łączy jedno – odrodzenie i nadzieja.

Kto wystąpi?

Spektakl wykonywany jest przez grupę teatralną złożoną z zawodowych aktorek, muzyków oraz osób nie zajmujących się na co dzień teatrem. Łączy ich pasja i miłość do przekazywania piękna i inspiracji poprzez sztukę. Wśród artystów zobaczymy Hannę Korzeniowską, Elżbietę Lewak, Monikę Ładę-Bieńkowską, Magdalenę MacDonald, Emilię Potocką, Aleksandrę Sawicką, Małgorzatę Tusińską oraz Kamilę Stechnij w partii skrzypiec. Partnerem projektu jest Fundacja Centrum Innowacji i Rozwoju. Bilety są już dostępne w cenie 20 złotych.

Gdzie zajrzeć

Bardzo polecam śledzenie wielu mniejszych wydarzeń kulturalnych. Informacje o nich są coraz szerzej dostępne, czy to na takich portalach jak Facebook, czy innych stronach poświęconych wydarzeniom kulturalnym w danym mieście choćby kulturalna.warszawa.pl – dostępny także w innych miastach, kiwiportal.pl, ebilet.pl, goout.net, waw4free.pl.

Bardzo mnie cieszy, że pomimo tego wielkiego pędu dzisiejszego życia, gdzie głównie jesteśmy nastawieni na zysk, mają miejsce inicjatywy zupełnie bezinteresowne kierujące się szlachetnymi celami. Wydarzenia nastawione na przekazywanie piękna, wartości, pewnej wiedzy i łączące ludzi we wspólnej radości tworzenia! Zachęcam więc do uważnego śledzenia, poszukiwania i dołączania do świata sztuki!

 

55. Jazz nad Odrą [program]

55. Jazz nad Odrą [program]