Mało znani i niedoceniani kompozytorzy – Anton Areński

Mało znani i niedoceniani kompozytorzy - Anton Areński
Fot. Materiały prasowe

To pierwszy artykuł z cyklu jaki chciałabym poświęcić mało znanym i niedocenianym kompozytorom oraz muzykom. Na świecie jest wiele przepięknej muzyki, bardzo często ukrytej na bibliotecznych półkach czy w archiwach. A to wielka szkoda! Wiele scen koncertowych świata czy teatrów gra bardzo wąski, stale powtarzany repertuar. A muzyka jest tak zróżnicowana i przebogata!

Ciężko byłoby zliczyć ile mamy jeszcze nieodkrytej muzyki. Sama znam jedynie malutką drobinkę w tym ogromnym oceanie muzycznym. Ale postanowiłam się podzielić choć tym co wiem, aby umożliwić innym poznanie nowych inspiracji artystycznych.

Znany za życia zapomniany po śmierci

Jednym z zapomnianych kompozytorów i właściwie całkiem dziś nieznanym i niegrywanym jest Anton Areński – rosyjski kompozytor, pianista i pedagog. Co jest bardzo ciekawe, był za życia jednym z bardziej cenionych kompozytorów rosyjskich drugiej połowy XIX wieku, który odniósł ogromny sukces. Zupełnie odwrotnie niż wielu sławnych kompozytorów, niedocenianych za życia lecz potem rozsławionych…

Życie Areńskiego było stosunkowo krótkie, ale pełne sukcesów. Kompozytor pomimo krótkiego czasu spędzonego na naszym świecie pozostawił po sobie bogaty dorobek kompozytorski. Urodził się w Nowogrodzie 21 lipca 1861 roku. Początkowo uczony był przez swoją mamę, która była pianistką-amatorką. Zachęcony przez ojca postanowił zdać do konserwatorium petersburskiego w 1879 roku.

Triumf zazdrości

Bardzo mało wiadomo o prywatnym życiu kompozytora. Pozostały jedynie pojedyncze, główne fakty, które niewiele mówią nam o szczegółach muzycznej drogi Areńskiego. Jego nauczycielem kompozycji w konserwatorium był sam Rimsky-Korsakov. Początkowo był bardzo zainspirowany talentem ucznia, lecz w późniejszym okresie nie łączyła ich dobra relacja – najprawdopodobniej wynikało to po prostu ze zwykłej zazdrości Korsakova. Tak to już często bywa w tym środowisku.

Zostało to jeszcze pogłębione w wyniku objęcia przez Areńskiego posady Dyrektora Carskiej Kaplicy po Balakirevie. Wcześniej posadę tę objął Korsakov, ale tylko na krótki czas, ponieważ był bardzo niezadowolny ze współpracy z dość apodyktycznym Balakirevem.

Kilka ciekawych faktów z życia kompozytora

Kolejny ciekawy fakt o Areńskim, o którym mało kto wie, to że był najmłodszym profesorem w historii Moskiewskiego Konserwatorium. Do jego uczniów należał choćby Skriabin czy Rachmaninov, którzy są znacznie bardziej znani niż ich nauczyciel. Czasem życie bywa przewrotne…

Artysta był także dyrygentem. Przez większość swojego życia odnosił sukcesy i był bardzo szczęśliwy. Jednakże nigdy nie ożenił się. Słynął także z nadużywania alkoholu i hazardu. Z czasem nabawił się gruźlicy i zmarł w 1906 roku w Finlandii. Przeżył więc niewiele ponad 40 lat.

Język muzyczny Areńskiego nawiązuje w dużym stopniu do Czajkowskiego. Kompozytor stanowił wielką inspirację dla Antona. Pisał głównie opery, balety i muzykę kameralną. Jedną z bardziej znanych oper jest A dream on the Volga, Raphael czy Nal and Damayanti, gdzie nawiązuje do indyjskiej księgi „Mahabharata”. Z dzieł orkiestrowych największą popularność zyskały chyba Wariacje na tematy Czajkowskiego op. 35a – nawiązuje tam do drugiego kwartetu i Pieśni dla Dzieci wielkiego rosyjskiego mistrza.

Jeszcze inna ciekawostka to nadanie jednemu z lodowców na Antarktydzie godności kompozytora. Jest to tzw. Arensky Glacier – 5 km na wschód od Alyabiev Glacier. Może więc jednak artysta nie jest tak zapomniany?

Warto posłuchać

Bardzo zachęcam do posłuchania kilku kompozycji kompozytora. Dzieła są bardzo emocjonalne, z piękną liryczną linią melodyczną i harmonią tak charakterystyczną dla całej muzyki rosyjskiej. Chyba nic nie zastąpi naszej słowiańskiej uczuciowości i wrażliwości, która jest jedyna w swoim rodzaju. Sami się przekonajcie! Na pewno zachęcam do posłuchania Wariacji na temat Czajkowskiego – to dzieło koniecznie trzeba znać, balety oraz piękne koncerty instrumentalne, choćby fortepianowy i pieśni!

Grzegorz Niemczuk wystąpi w Gdańsku – zdobądź zaproszenia!

Grzegorz Niemczuk wystąpi w Gdańsku – zdobądź zaproszenia!