Lisa Gerrard i chór The Mystery Of Bulgarian Voices wystąpiły we Wrocławiu [fotorelacja]

Lisa Gerrard i The Mystery Of Bulgarian Voices i Lisa Gerrard w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu
fot. Beata Wencławek

Współzałożycielka Dead Can Dance wystąpiła wraz z chórem The Mystery Of Bulgarian Voices 11 czerwca 2019 w Teatrze Muzycznym Capitol w ramach WrocLove Fest 2019. To wyjątkowe muzyczne wydarzenie rozgrzało serca całej publiczności.

– To wyjątkowe muzyczne wydarzenie – Bułgarki powracają po ponad dwudziestoletniej przerwie i łączą siły z artystką, która wywarła ogromny wpływ na scenę niezależną. Na muzyce Dead Can Dance wychowało się całe pokolenie wrażliwej publiczności. Wspólny projekt „BooCheMish” bazuje na połączeniu unikalnych wokali Lisy, Bułgarek i Skillera, mistrza świata w beatboxingu – informują organizatorzy.

Zapewnienia organizatorów zostały spełnione dzięki wielkiemu talentowi Lisy Gerrard, która połączyła siły z chórem The Mystery Of The Bulgarian Voices. Połączenie to jest strzałem w dziesiątkę. Koncert był niesamowicie udany za sprawą specjalnie przygotowanych kompozycji, niespodzianek, improwizacji, pięknych głosów Lisy i chórzystek, partii solowych i ogółu zaprezentowanego materiału.

 

Zdjęcia wykonała Beata Wencławek

Lisa Gerrard z zespołu Dead Can Dance

Współzałożycielka Dead Can Dance, Lisa Gerrard, jest doskonale znana polskiej publiczności. Uznanie zdobyła dzięki niesamowitemu głosowi, który jest niezwykle oryginalny, ale i bardzo piękny. Czerpie inpirację z muzyki dawnej, chorałów gregoriańskich i szeroko pojętej world music. Duet Dead Can Dance powstał w 1981 roku, kiedy to wydali debiutnską płytę. Jednak największą popularność przyniosły im albumy Spleen i Ideal, które wydali w latach 1985 – 1988.

Chór The Mystery Of Bulgarian Voices

Chór został założony jako Kobiecy Chór Telewizji Bułgarskiej. The Mystery of the Bulgarian Voices, znany również pod nazwą Le Mystère des Voix Bulgares, odkrył szwajcarski producent Marcel Cellier w latach 60. XX wieku. Po wielu latach doprowadził do wydania ich debiutanckiej płyty – w 1975 roku ukazał się album Le Mystère des Voix Bulgares. W 1989 chór otrzymał nagrodę Grammy za album Le Mystère des Voix Bulgares, Volume 2. Pieśniarki łączą ponadprzeciętną bułgarską sztukę wokalną z nowoczesnymi brzmieniami i wielowarstwowymi kompozycjami. Doceniają je artyści z całego świata, a Kate Bush nagrała z trzema z nimi płytę The Sensual World i The Red Shoes.