„Legendy Metalu” – trasa przeniesiona na przyszły rok

Acid Drinkers - jeden z członków trasy Legendy Metalu
Acid Drinkers, fot. Paweł Brześciński

We wtorek na fanpage’u zespołu Vader niespodziewanie pojawiła się informacja o anulowaniu wszystkich koncertów trasy Legendy Metalu. Jednak jak wynika z oświadczenia organizatorów, występy nie zostały odwołane, lecz przeniesione na pierwszą połowę 2020 roku.

Jesienna trasa

Założeniem mini-trasy Legendy Metalu było połączenie sił czterech zespołów, które rozpoczynały kariery w latach 80. i miały duży wkład w rozwój polskiej sceny metalowej – mowa tutaj o formacjach Acid Drinkers, Kat, Quo Vadis i Vader. Pierwszy raz muzycy zagrali w ramach trasy na czterech koncertach pod koniec września. Widowisko okazało się sporym sukcesem, więc na grudzień zaplanowano kontynuację – występy miały odbyć się kolejno 19, 20, 21 i 22 grudnia w Olsztynie, Poznaniu, Wrocławiu i Gliwicach. Z nieznanych powodów zostały jednak anulowane, o czym pierwszy poinformował Vader.

Oświadczenie organizatorów

Częściowym pocieszeniem dla zawiedzionych fanów może być oświadczenie wydane na facebookowym profilu organizatora. Wciąż nie znamy przyczyny zmian, ale okazuje się, że koncerty nie przepadły na dobre:

Z przykrością informujemy, że druga część trasy Legendy Metalu zostaje przeniesiona na pierwszy kwartał roku 2020. Niestety pojawiły się trudności, które spowodowały, że nie będziemy w stanie dostarczyć Wam show o takiej jakości, jakiej oczekujecie i na jaką zasługujecie. Prosimy Was o wyrozumiałość i o należyty szacunek dla zespołów.

Nowe terminy nie zostały jeszcze podane, lecz mają pojawić się wkrótce. Opłacone bilety zachowują swoją ważność. W razie potrzeby można je również zwrócić w miejscu zakupu.

Legendy Metalu

Gościem specjalnym trasy Legendy Metalu jest szczeciński zespół thrash- i deathmetalowy Quo Vadis, który niedawno świętował swoje 30-lecie. Muzycy nagrali 9 albumów studyjnych, składankę koncertową oraz kompilację podsumowującą całą działalność. Kilkakrotnie występowali na Woodstocku, w Jarocinie i na festiwalu Metalmania.

Heavymetalowa formacja Acid Drinkers powstała w 1986 roku w Poznaniu. Niemal od początku tworzą ją trzej muzycy: basista i wokalista Tomasz „Titus” Pukacki, gitarzysta Darek „Popcorn” Popowicz oraz perkusista Maciej „Ślimak” Starosta. Są bardzo aktywni zarówno koncertowo, jak i w studiu nagraniowym – do tej pory wydali 15 albumów studyjnych i kilka pomniejszych krążków. Osiem razy byli laureatami nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Byli i obecni członkowie Acid Drinkers współpracowali przy wielu pobocznych projektach muzycznych, takich jak m.in. Arka Noego, Luxtorpeda, Lipali czy Creation of Death.

Thrashmetalowy Kat został założony pod koniec lat 70. w Katowicach, jednak w 2004 roku między muzykami nastąpił rozłam. Po rozstaniu z resztą składu wokalista Roman Kostrzewski i perkusista Ireneusz Loth powołali do życia własny zespół pod nazwą Kat & Roman Kostrzewski.  Na koncertach grupa prezentuje utwory „pierwszego” Kata  oraz swoje nowe kompozycje z czterech albumów.

Olsztyński Vader ma na swoim koncie najlepiej sprzedające się demo w historii deathmetalu, czyli Necrolust. Od samego początku, czyli roku 1986, liderem grupy jest wokalista Piotr „Peter” Wiwczarek, który pełni również rolę kompozytora i autora tekstów. W swojej twórczości Vader nawiązuje do prozy H. P. Lovecrafta oraz porusza tematykę wojny i śmierci. Grupa nagrała jedenaście albumów studyjnych, a jeszcze w tym roku ma się ukazać kolejny, zapowiadany jako najbardziej okrutny i brutalny w historii zespołu.