Czar XIX-wiecznej muzyki salonowej – Festiwal Chopin i jego Europa

Festiwal Chopin i jego Europa
fot. materiały prasowe

Wielkimi krokami zbliża się kolejny koncert poświęcony wykonawstwu historycznemu. Co tym razem będziemy mieli okazję wysłuchać i czego możemy się spodziewać?

Jak co roku w sierpniu w Warszawie odbywa się Festiwal Chopin i jego Europa. Jest to już 14. edycja tego wydarzenia, która potrwa do 31 sierpnia – mamy więc jeszcze wystarczająco dużo czasu, aby mieć okazję wysłuchać wielu wspaniałych i niepowtarzalnych koncertów. Wprowadzą nas one w świat muzyki Chopina oraz jego przyjaciół. Ideą festiwalu jest bowiem propagowanie nie tylko muzyki tego mistrza, ale także kompozytorów i muzyków znajdujących się w bliskim otoczeniu Chopina i w pewien sposób inspirujących się nim. Stąd często możemy usłyszeć mniej znane kompozycje pośrednio lub bezpośrednio związane z Chopinem. Czasem są mu dedykowane, czasem są transkrypcjami jego utworów, a czasem są to owoce przyjacielskiej współpracy. I takich właśnie rzeczy wysłuchamy już 23 sierpnia o godzinie 17 na koncercie kameralnym, który odbędzie się w Salach Redutowych Teatru Wielkiego.

Program koncertów – Chopin i jego wiolonczela

Podczas niego usłyszymy współpracę dwóch wspaniałych muzyków – wiolonczelisty, Andrzeja Bauera, oraz pianisty, Tobiasa Kocha, który zagra na fortepianie historycznym. To właśnie jeszcze jedna specjalność tego festiwalu – zaznajamianie słuchaczy z wykonaniami na oryginalnych, historycznych instrumentach. Inicjatywa zapowiada się nadzwyczaj ciekawie i intrygująco, bowiem repertuar, jaki przedstawią artyści, jest stosunkowo mało znany. Złożą się na niego utwory będące owocem współpracy Chopina i Augusta Franchomme’a (francuskiego wiolonczelisty i kompozytora), transkrypcje utworów Chopina dokonane przez drugiego z wymienionych, a także jeden duet koncertujący Georga Alexandra Osborne’a – irlandzkiego kompozytora, oraz Franchomme’a. Jak więc możemy zauważyć, już sam repertuar wzbudza ciekawość. Rzadko kiedy kojarzymy muzykę Chopina z wiolonczelą. A to właśnie ten instrument chyba jako jedyny miał zaszczyt zyskać większą uwagę polskiego twórcy. Istnieją doniesienia, że nie było to łatwe dla Chopina, aby dostosować swój sposób kompozycji do innego instrumentu niż fortepian. Stąd np. wykonywany podczas koncertu duet koncertujący, powstawał przez ponad rok.

Kilka słów o artystach: Andrzej Bauer i Tobias Koch

Obaj występujący artyści to wspaniali instrumentaliści koncertujący w całej Europie. Mają oni w swoim dorobku wiele nagród i aktywnie działają także na rynku fonograficznym. Obaj wykładają również w europejskich uczelniach – Andrzej Bauer na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, zaś Tobias Koch w Akademii Muzycznej w Düsseldorfie. Ciekawe, jak słuchacze odbiorą współpracę tych dwóch artystów, bowiem obaj to wspaniali wirtuozi lecz wywodzący się z innych stylistyk wykonawczych. Tobias Koch specjalizuje się w wykonawstwie historycznym i występuje wyłącznie na instrumentach z epoki. Andrzej Bauer z kolei w ostatnim czasie poświęcił się w znacznej mierze muzyce współczesnej, sam także komponuje. Zobaczymy zatem, co wyniknie z tego ciekawego spotkania innych światów muzycznych.

Dopełnienie atmosfery koncertu – Festiwal Chopin i jego Europa

Jeszcze jedną zaletą koncertu jest samo miejsce i sala, w której się on odbędzie. Sale Redutowe – nazwa pochodzi od wcześniejszego przeznaczenia ich na odbywające się tam bale i spotkania XIX-wieczne – chyba najbardziej z wszystkich Sal Teatru Wielkiego przypominają jego pierwotną postać. Sale rozpisane na planie litery T mają oryginalny wystrój, a także wspaniałą akustykę. Godzi się więc stwierdzić, że dłużej nie trzeba zachęcać melomanów do wybrania się na koncert. Wszystkie znaki wskazują bowiem, iż będzie to doskonała okazja do przeniesienia się w niezwykły i nastrojowy świat XIX-wiecznej muzyki salonowej.

Ralph Kamiński – Pożegnanie z m o r z e m 

Ralph Kamiński ostatecznie żegna się z morzem

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o