Niesamowity koncert DakhaBrakha we Wrocławiu [fotorelacja]

DakhaBrakha we Wrocławiu
fot. Beata Wencławek

Muzyka folkowa, ale pokazana w mniej tradycyjny sposób. Dźwięki DakhaBrakha pięknie rozbudziły publiczność we wrocławskich Zaklętych Rewirach.

DakhaBrakha we Wrocławiu zagrali 4 marca 2019 roku. Ich występ był niesamowicie energetyczny i przepełniony pozytywnymi emocjami. Zespół dał siłę na końcówkę zimy i wywołał w publiczności radość. To, co grają, właściwie przechodzi ludzkie pojęcie. W muzyce czuć ich korzenie, widać, skąd się wywodzą, ale potrafią mieszać style w taki sposób, że nie da się tego zamknąć w żadnych ramach. Kompozycje są bardzo ciekawe i wielowarstwowe.

Było kolorowo, lirycznie i intensywnie. Ballady poprzeplatane były z rapowymi utworami, a na dokładkę dostaliśmy folkowe kawałki. Do tego wspaniała gra świateł i rewelacyjne barwy. Stroje ludowe i wysokie czapy na głowach robiły ogromne wrażenie. Dzięki całej oprawie koncert wzbudzał niemałe emocje.

 

Zdjęcia wykonała Beata Wencławek

 

Co ważne, zespół zagra jeszcze 2 koncerty w Polsce: 5 marca w Palladium w Warszawie oraz 6 marca w Klubie Kwadrat w Krakowie. Jeśli nie mogliście być we Wrocławiu, koniecznie odwiedźcie któreś z pzostałych miast.

DakhaBrakha

Pochodzą z Kijowa i stanowią kwartet. Grają muzykę, w której odzwierciedlają swoje korzenie, łącząc folk różnymi gatunkami. Określa się ją jako etno-chaos. Wyróżniają się niesamowitymi połączeniami, ale i autentycznością. W skład zespołu wchodzą: Marko Halanevych – wokal, darbuka, tabla, didgeridoo, akordeon; Iryna Kovalenko ‒ wokal, djembe, bęben basowy, akordeon, instrumenty perkusyjne, bugay, zgaleyka, piano; Olena Tsibulska – wokal, bęben basowy, instrumenty perkusyjne; Nina Garenetska – wokal, wiolonczela, bęben basowy. Vladyslav Troitskyi czuwa nad całością i dba o to, aby koncerty były bogate widowiskowo.

DakhaBrakha zagrała setki koncertów na całym świecie – były to samodzielne występy, ale i na festiwalach. Czerpią inspirację z różnych regionów Ukrainy. Dodają do tego elementy muzyki z Afryki czy Australii. Cały czas eksperymentują i wprowadzają coś świeżego. Dzięki temu ich działalność jest niepowtarzalna. Dają słuchaczowi coś oryginalnego i nieoczekiwanego.