Kobiece ogłoszenia OFF Festivalu

0
45

Dzisiaj kobiety. Silne i kruche, brutalnie szczere i odlatujące na skrzydłach poezji, stąd i stamtąd. OFF Festival zawsze był pełen niesamowitych kobiet, na scenach i wśród publiczności, nie inaczej będzie w 2024 roku.

Edyta Bartosiewicz

Kto świadomie przeżył lata 90., płyty Sen, Szok’n’Show i Dziecko zna na pamięć i będzie pchać się pod barierki, by ze łzami w oczach śpiewać: „Budzi mnie wiatr…” albo wpaść w dziki szał. Kto spóźnił się na czas hegemonii Edyty Bartosiewicz, w Katowicach będzie mieć okazję nadrobić zaległości. Jedna z najwybitniejszych rodzimych wokalistek i songwriterek była już gwiazdą za sprawą debiutu Love, ale jej pierwsza polskojęzyczna płyta Sen z 1994 r. okazała się prawdziwym fenomenem, znajdując ponad pół miliona nabywców. Kolejne tylko potwierdzały jej status. Pod koniec lat 90. Bartosiewicz zamilkła na kilkanaście lat, by powrócić w 2013 r. płytą Renovatio. Świat się zmienił, scena muzyczna też ale jakość jej piosenek pozostała ta sama.

Sevdaliza

Urodzona w Iranie artystka z Niderlandów, wyjątkowa postać na europejskiej scenie muzycznej, posługująca się równie biegle dźwiękiem i obrazem. W jej muzyce, czasem ujmującej czystym pięknem, to znów frapującej hermetycznymi eksperymentami, krytycy dopatrują się dziedzictwa triphopu i kontynuacji dzieła Björk, choć Sevdaliza chodzi własnymi ścieżkami. To drugie porównanie ma jednak sens o tyle, że swoje elektroniczne opowieści o tożsamości i kobiecości Sevdaliza chętnie wzbogaca o intrygującą i inspirującą warstwę wizualną.

Brutus

„Jeszcze raz wspólnie zaśpiewamy / Tę niekończącą się piosenkę / Jeszcze raz przetańczymy ból” zapowiada Stefanie Mannaerts w refrenie What Have We Done, jednego z najbardziej przejmujących utworów ostatnich lat i tak właśnie będzie. Brutus to posthardcore’owa, wschodząca gwiazda z Belgii, poruszająca się w trójkącie, którego wierzchołki wyznaczają Neurosis, Deftones i The Cranberries. Ten koncert nikogo nie pozostawi obojętnym.

Backxwash

Ashanti Mutinta to urodzona w Zambii raperka z Montrealu. W 2020 wdarła się na salony, zgarniając najważniejszą w Kanadzie nagrodę Polaris Music Prize za album God Has Nothing to Do with This Leave Him Out of It. Od tamtej pory wydała już całą trylogię cierpienia płyty wypełnione rozpaczą i gniewem, horrorcore’em i trap metalem. Na koncertach konfrontuje publiczność ze swoimi i zbiorowymi traumami, więc szykujcie się na ciężary, zarówno w warstwie muzycznej, jak i lirycznej.

Moonchild Sanelly

Sanelisiwe Twisha, znana światu jako Moonchild Sanelly, pochodzi z Republiki Południowej Afryki i twierdzi, że wymyśliła nowy gatunek muzyki, o nazwie future ghetto funk. To jej autorska mikstura regionalnego kwaito z globalnym rapem, ale też dancehallem, funkiem i jazzem. Moonchild Sanelly robi to dobrze nie bez przyczyny do współpracy zapraszali ją już m.in. Beyoncé, Gorillaz i Ghetts. Już 8 marca usłyszycie ją w nowym numerze, u boku Mxshi Mo, a jeszcze przed festiwalem powinna wyjść nowa płyta artystki. Uwierzcie, jest na co czekać.

Leenalchi

Koreańska opera pansori, ale to pop? Powiedzieć, że Leenalchi brzmią oryginalnie, to nic nie powiedzieć. Choć wydawać by się mogło, że przez te wszystkie lata gościliśmy na OFFie przedstawicieli każdego gatunku muzycznego, przyznajemy, że takiej muzyki Trzy Stawy jeszcze nie słyszały! Zespół występuje w oryginalnym składzie dwa głosy żeńskie, jeden męski, klawisze, dwa basy i bębny zderzając tradycję z nowoczesnością, Wschód z Zachodem.

Annahstasia

Jej głos ma soulową surowość i głębię, ale akustyczna gitara łka folkiem i bluesem. Sama wszystkiego się nauczyła, sama wydała sobie debiutancką płytę Sacred Bull i Lenny Kravitz zaprosił ją na trasę. Pandemia wyhamowała tę karierę, więc Annahstasia miała czas wymyślić się na nowo, czemu dała świadectwo na uduchowionej epce Revival. „Wszystko jest ciężkie i ma swoją wagę mówi Annahstasia o swoim postrzeganiu świata i swoich piosenkach. „Ale zawsze możesz uznać, że to waga złota”.

Dominika Płonka

Jeden z najciekawszych nowych głosów na polskiej scenie. Zadebiutowała w 2023 r. minialbumem DD EP, który otworzył jej drzwi na klubowe i festiwalowe sceny. Zręcznie porusza się pomiędzy r’n’b, rapem i indiepopem, a w tekstach pomiędzy poezją a dosłownością. Jej epkę zamyka numer zatytułowany „kiedy?”. Odpowiedź jest prosta: teraz!

O Festiwalu

OFF Festival, zainicjowany przez Artura Rojka, obecny jest na polskiej scenie muzycznej od 2006r. Niezmiennie fascynuje nowym i niepowtarzalnym klimatem, m.in. poprzez dobór artystów. W Katowicach co roku usłyszeć można zespoły i twórców z całego świata, którzy za chwilę wyznaczać będą trendy w muzyce alternatywnej. W raporcie TOP MARKA 2023, zrealizowanym przez PSMM Monitoring & More, OFF Festiwal znalazł się w pierwszej 5tce wszystkich festiwali organizowanych w Polsce, pod względem m.in. siły marki i sentymentu.

Gospodarzem festiwalu jest Miasto Katowice, Sponsorem Głównym Perlage, Sponsorem Sceny Leśnej Rossmann Czujesz Klimat? OFF Festival Katowice 2024, odbędzie się w dniach: 24 sierpnia 2024, tradycyjnie w Dolinie Trzech Stawów.

OFF Festival 2024 – bilety

W sprzedaży dostępne są karnety 3 dniowe w cenie 545 zł oraz 3 dniowe z polem namiotowym za 681,50 zł. Wejściówki jednodniowe będą dostępne bliżej terminu imprezy. Ceny karnetów zawierają opłaty serwisowe operatora. Sprzedaż biletów odbywa się poprzez portal eBilet.pl.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments