Kenny Garrett Quintet zagra na Summer Jazz Festival Kraków

Kenny Garrett Quintet
fot. Jens Vajen / wikimedia commons

Mamy dobre wieści dla krakowskich miłośników jazzu. Do stolicy Małopolski przyjedzie Kenny Garrett Quintet – genialny zespół saksofonisty, który zasłynął współpracą z Milesem Davisem.

Kenny Garrett to muzyk operujący w stylistyce hard bopu i post-bopu. Artysta znany jest z żywiołowych występów, które nie przypominają typowego koncertu czy jazzowego jam session. Saksofonista słynie z niesamowitego kontaktu z publiką, a jego koncerty są przeplatane długimi improwizacjami, jak i elementami hip-hopu czy funku. Garrett to wieloletni partner Milesa Davisa, 9. krotnie wybierany przez czytelników prestiżowym magazynie Down Beat jako najlepszy saksofonista altowy. Współpracował także z Freddie Hubbardem, Woody Shawem, Marcusem Millerem czy Stingiem. 5 razy nominowany do Grammy Award, dostał tę nagrodę w roku 2010 wraz z członkami projektu “Five Peace Band” (z m.in.Chickiem Coreą i Johnem McLaughlinem). Uważany jest za najdoskonalszego spadkobiercę tradycji Johna Coltrane’a. 

Koncert Kenny Garrett Quintet zaplanowano na 26 lipca w Kinie Kijów.

-> Bilety <-

Ostatni występ Kenny’ego Garretta w Polsce był niesamowity

File:Concierto Kenny Garrett Quintet Jazz San Javier 2018 02.jpg

Kwintet Garretta przyjechał na Warsaw Summer Jazz Days w zeszłym roku i zamykał gwiazdorsko obsadzony festiwal. Saksofonista dwoił się i troił. Grał na saksofonie, fortepianie, a na sam koniec zaprezentował beatbox. Publiczność zgromadzona w Klubie Stodoła przez ostatnie pół godziny tańczyła, bawiła się i śpiewała. Kenny Garrett znany jest z wirtuozerii na saksofonie, ale kolejny raz trzeba docenić cały zespół. Druga część występu należała do sekcji rytmicznej, która wzniosła się na wyżyny funkowego grania. Naprawdę nie wiem, skąd Garrett bierze tyle energii. Mimo ciągłego zaangażowania i dawania z siebie wszystko, miało się wrażenie, że mógłby tak jeszcze grać przez parę godzin. Jednym z wymagań Garretta co do przestrzeni koncertowej jest zapewnienie odpowiedniego metrażu wolnego od miejsc siedzących. Wszystko po to, by zapewnić publiczność pełną wolność. Każdy koncert Amerykanina kończy się tanecznie, wręcz gospelowo.