Jubileuszowa trasa Anity Lipnickiej [fotorelacja]

Anita Lipnicka, Oława. Fot. A. Grabuś
fot. Agnieszka Grabuś

Na początku lutego Anita Lipnicka wyruszyła w jubileuszową trasę koncertową. Niezwykłe koncerty z towarzyszeniem zespołu Anity oraz smyczkowego trio, w magicznej oprawie scenicznej, stanowią zwieńczenie obchodów jubileuszu ćwierćwiecza pracy artystycznej wokalistki.

W starym kinie Odra

Pierwszy koncert miał miejsce w niedzielę 2 lutego 2020 roku. Anita Lipnicka przy pełnej sali swoich fanów w oławskim Centrum Sztuki na Centrum Sztuki w Oławie wykonała utwory, których bardzo dawno nie wykonywała, a nawet takie, które nigdy nie gościły na scenach koncertowych. Nie zabrakło oczywiście największych przebojów, jak Piosenka księżycowa, Wolne ptaki, Tokyo czy Bones Of Love. Jednak każdemu z tych utworów artyści nadali nowe intymne brzmienie, dzięki czemu fani mogli usłyszeć przeboje wokalistki w zupełnie nowej odsłonie. Dźwiękom towarzyszyła niesamowita oprawa wizualna – będąca połączeniem tego, co Lipnicka kocha: energii miasta, jego pulsu, kolorów i dźwięków oraz jednocześnie ciszy lasu i totalnego oderwania od życia. Niemożliwe, a jednak się udało.

Anita Lipnicka, Oława. Fot. A. Grabuś
fot. Agnieszka Grabuś

Po raz pierwszy w takim składzie

Wokalistka przez 25 lat swojej kariery zagrała tysiące koncertów, dzięki którym publiczność pokochała ją za naturalność oraz kameralny nastrój jej występów. Tym razem nie będzie inaczej, choć na scenie, poza zespołem na stałe koncertującym z artystką, zobaczymy trio smyczkowe. Przedsmakiem planowanej trasy jest live session do piosenki “Wolne ptaki”.
Utwór pochodzi z albumu “Elf” nagranego przez zespół Varius Manx, w którym Anita debiutowała jako młoda wokalistka. W roku 2019 nowa wersja piosenki ukazała się na płycie OdNowa będącej jubileuszowym wydawnictwem artystki.

Niesamowita dawka refleksji

Artystka podczas koncertu wielokrotnie podkreślała, że za każdą piosenką kryje się jakaś historia. Lipnicka żartowała, że z żadnego wywiadu nie da się dowiedzieć o niej tyle, co z tekstów, które pisze od ponad 25 lat. Lipnicka ze sceny opowiadała o tym, jakie tajemnice niosą za sobą jej piosenki. Te dobre, radosne historie, ale tez te smutne, jak śmierć ojca, choroba, czy odejście przyjaciela. To było bardzo kameralne i bardzo osobiste spotkanie, na naprawdę wysokim poziomie.

Anita Lipnicka, Oława. Fot. A. Grabuś
fot. Agnieszka Grabuś

Emocje, o jakich opowiadają teksty piosenek, wyjątkowa kobieca wrażliwość Anity oraz bajkowa oprawa sceniczna współgrały ze sobą tworząc spójną całość. Gdy artyści ponownie wyszli na scenę, wybrzmiała piosenka Tęczowa. Lipnicka zapowiedziała ją jako swoisty protest song będący manifestem skierowanym przeciw szykanowaniu ludzi o odmiennej orientacji seksualnej, przeciwko braku akceptacji odmienności oraz agresji w stosunku do osób myślących i ubierających się inaczej.

Po koncercie gwiazda spotkała się z oczekującymi na nią fanami. Chętnie pozowała do zdjęć i rozdawała autografy.

Wśród miejsc, które odwiedzi artystka znalazły się:

13.02 Marki
14.02 Bytów
15.02 Kobylnica
01.03 Gdańsk
07.03 Ostrołęka
09.03 Warszawa
21.03 Iława
04.04 Toruń
05.04 Wrocław
07.04 Wejherowo
18.04 Wałbrzych
12.05 Tychy
19.05 Poznań