Jay-Z powróci ze swoją muzyką na Spotify?

Jay-Z powróci ze swoją muzyką na Spotify
źródło: pl.wikipedia.org, autor: idrewuk

Kilka dni temu miały miejsce pięćdziesiąte urodziny Jaya-Z. Wszystko wskazuje na to, że aby uczcić to wydarzenie, Jay-Z powróci ze swoją muzyką na Spotify. Katalogi muzyczne Jaya-Z zniknęły z konkurencyjnych serwisów w 2017 roku.

Jakiś czas później muzyk ponownie udostępnił swój katalog do Apple Music, ale usunął całą swoją muzykę ze Spotify. Zdaniem zarządu Spotify zostało to zrobione na prośbę artysty. Teraz Spotify powitał go z powrotem szybkim tweetem.

Nie ma oficjalnego oświadczenia od Jaya-Z, dlaczego muzyka znalazła się z powrotem na Spotify. Co się zmieniło?

Jay-Z wyraźnie sprzeciwił się Spotify i wykorzystaniu algorytmów do tworzenia list odtwarzania. Artysta w 2015 roku wydał singiel zatytułowany B Sides, w którym zrywa współpracę ze Spotify poprzez rap. Piosenka ta zawiera również krytykę Jimmy’ego Iovine’a, szefa Beats Music i YouTube za niskie opłaty licencyjne dla artystów.

Kupiłeś dziewięć iPhone’ów, a Steve Jobs jest bogaty.
Phil Knight jest wart miliony, nadal kupujesz im sportowe buty
Spotify to 9 milionów, nie mówią o tym g**o.
Jimmy Iovine zaoferował siatkę bezpieczeństwa.
Google krąży wokół pojechanego czeku
Czuję, że YouTube jest największym winowajcą.

Jay-Z mówi, że Tidal został założony jako sposób na zapewnienie artystom wynagrodzenia, na które zasługują. Kupił firmę w 2015 roku za 56 milionów dolarów, a następnie sprzedał 33% udziałów amerykańskiemu operatorowi telekomunikacyjnemu Sprint. Sprint zapłacił około 200 milionów dolarów za udziały w firmie.

Artyści tacy jak Madonna, Rihanna, Daft Punk, Kanye West i Beyonce są właścicielami serwisu. W 2018 roku niektóre utwory Jaya-Z pojawiły się na Spotify przed ich ponownym usunięciem. Prawdopodobnie tym razem albumy utrzymają się na serwisie, ponieważ Spotify sam ogłosił ten krok.

W międzyczasie Tidal stał się pionierem w dziedzinie strumieniowania dźwięku HiFi. Teraz stoi w obliczu ostrej konkurencji jak Amazon Music HD, który zwiększa swoją popularność. Być może powrót muzyka do obecności na Spotify, jest sposobem na walkę Jaya-Z z Amazonem.