Jarocin Festiwal ’19 – zobaczcie program imprezy!

Jarocin Festiwal
Katarzyna Nosowska na Jarocin Festiwal 2017 fot. Marlena Henrysiak

Jarocin Festiwal ’19 powraca tego lata. Impreza odbędzie się w dniach 13-14 lipca, a na scenie zaprezentują się m.in.: Dżem, Renata Przemyk, Sebastian Riedel & Cree czy Marek Piekarczyk.

Jarocin Festiwal

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się pod znakiem rocznic i jubileuszy. Wszystko za sprawą trzech wyjątkowych artystów – zespołu Dżem, Cree i Renaty Przemyk. Dżem to legenda polskiego blues-rocka, która niejednokrotnie występowała na jarocińskiej scenie z Ryśkiem Riedlem. Syn wokalisty Dżemu także obchodzi swój jubileusz 25-lecia pracy artystycznej! Renata Przemyk, tak jak wielu artystów, debiutowała w Jarocinie w 1989 r. – dlatego szykujcie się na piękny koncert, który zapamiętacie na długo.

Więcej szczegółów na stronie Jarocin Festiwal 2019

Festiwal w Jarocinie – europejski fenomen

Ogólnopolski Przegląd Muzyki Nowej Generacji w Jarocinie (później nazwany Festiwalem Muzyków Rockowych) to event, który swoją historią sięga 1970 roku. Do 1979 r. Wielkopolskie Rytmy Młodych był imprezą lokalną. W 1980 r. zainteresowanie festiwalem wykazała telewizja publiczna i dzięki pomocy organizacyjnej ze strony Głosu Wielkopolski i Poznańskiego Towarzystwa Jazzowego wystartował festiwal składający się z konkursu młodych zespołów i koncertu gwiazd estrady. Na pierwszej edycji Jarocina wystąpił po raz pierwszy zespół punkowy, Nocne Szczury – co było niemałą sensacją. Lata 80. to ogromny wzrost zainteresowania festiwalem jak i muzyką rockową. Już w 1983 r. pod sceną festiwalową bawiło się około 20 tys. ludzi. Wystąpili m.in.: Defekt Muzgó, Abaddon, Sedes, Instytucja, Bakshish, T.Love, Daab, Igor Czerniawski, Dezerter, Kontrola W., Śmierć Kliniczna, Rejestracja czy AFt2.

Jarocin Festiwal

Jarocin Festiwal i walka z cenzurą

Z zainteresowaniem medialnym wiązała się kontrola Służby Bezpieczeństwa, która to pierwszy raz nakazała cenzurować wszystkie teksty piosenek prezentowanych przez zespoły. Rok 1985 przyniósł kolejne zmiany – impreza trwała aż pięć dni – w amfiteatrze i stadionie. Bardzo charakterystycznym punktem festiwalu był koncert Republiki, która została obrzucona jajkami, pomidorami i oblana śmietaną. Co ciekawe, po paru utworach nastroje zdecydowanie uspokoiły się, a Ciechowski i spółka zagrali parę bisów! Już wtedy Festiwal w Jarocinie był największą młodzieżową imprezą w bloku wschodnim. Była to oaza wolności i przede wszystkim dobrej muzyki. Jarocin był kolebką polskiego punku i sceny alternatywnej. Debiutowała na nim ogromna ilość zespołów, które do tej pory stanowią o sile polskiej sceny muzycznej.

Jarocin Festiwal 2017 – zobaczcie relację z koncertów.

Jarocin Festiwal 2017 za nami!