Jak Mazurek Dąbrowskiego stał się hymnem, czyli o Roku Wybickiego

0
232
fot. pomorskie.eu

W roku 2022 nie brakuje w Polsce okazji do świętowania. Nie bez powodu mianowano rok 2022 rokiem Józefa Piłsudskiego i rokiem Marii Konopnickiej. Właśnie dzięki tej dwójce Polska zyskała własny hymn narodowy, a w tym roku obchodzimy dziewięćdzisiatą piątą rocznicę tego wydarzenia.

Józef Wybicki szerszej społeczności jest znany głównie jako autor polskiego hymnu narodowego. Jednak większości mało znane są kulisy wyboru Mazurka Dąbrowskiego na najważniejszą polską pieśń. Jak do tego doszło i jaką postacią był Józef Wybicki? Zaraz postaramy się to przybliżyć.

Józef Wybicki urodził się w roku 1747, a zmarł dokładnie dwieście lat temu – w roku 1822. Już od młodych lat zajmował się światem polityki. jako siedemnastolatek wziął udział w ostatniej wolnej elekcji – króla Stanisława Augusta. Głośno o młodym Wybickim w polityce stało się jednak dopiero trzy lata później – po mowie w której potępiał politykę rosyjską wobec Polski. Spowodowało to, że musiał się ukrywać w obawie przed represjami. Oprócz wspomnianej polityki, drugim zajęciem Józefa Wybickiego było pisanie. Przez znaczną część życia pisał, pisał i pisał. Od dzieł politycznych, prawnych, przez poezję, sztuki teatralne, pisma publicystyczne, mowy sejmowe, odezwy, rozprawy polityczne aż po prowadzone pamiętniki.

Jak powstał Mazurek Dąbrowskiego?

Po drugim rozbiorze Wybicki wziął udział w insurekcji kościuszkowskiej. Następnie wyemigrował z kraju i poznał tytułowego bohatera hymnu. Pomógł Dąbrowskiemu w zorganizowaniu Legionów Polskich we Włoszech. W 1797 roku spotkał się z żołnierzami dopiero co utworzonych Legionów. W tamtym czasie Wybicki napisał słowa do melodii pieśni ludowej zaczynające się od dobrze wszystkim znanego Jeszcze Polska nie zginęła. Obecni tam żołnierze podłapali pieśń i roznieśli ją ze sobą we wszystkie regiony kraju. W ten sposób utwór zyskał popularność i towarzyszył Polakom w wielu ważnych momentach. Po zakończeniu zaborów rozpoczął się proces tworzenia na nowo polskiej tożsamości. Jednym z jej elementów stał się wybór hymnu. Dyskusja rozgrywała się między Rotą Marii Konopnickiej a Mazurkiem Dąbrowskiego. Jak wiemy z kart historii zwyciężyła pieśń Wybickiego, która od 26 lutego 1927 roku oficjalnie stała się hymnem.

Tak wybrukowana była nasza droga do polskości. W ten sposób dzisiaj możemy wspólnie świętować rok dwóch ważnych postaci w polskiej historii – Konopnickiej i Wybickiego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments