HISTORIE NAJPOPULARNIEJSZYCH KOLĘD

0
4811

Nie było miejsca dla Ciebie

Kolęda została napisana w Krakowie w roku 1932, przez ojca Mateusza Jeża, jednak muzyka do niej została skomponowana dopiero w roku 1938 przez ojca Józefa Łasia. Pierwszy raz została zaśpiewana 2 lutego 1939 roku w sali Domu Sodalicyjnego im. Piotra Skargi w Nowym Sączu. Wykonał ją chór gimnazjalny z Mielca. Fakt ten miał ogromny wpływ na jej późniejszą popularność w regionie nowosądeckim, gdzie po dziś dzień, jest najchętniej śpiewaną kolędą.

Jezus malusieńki

Kolęda ta pochodzi z XVIII wieku. Jej melodia posiada cechy i rytm kujawiaka. Z tego też powodu zakłada się, że pochodzi ona z Kujaw. Ze względu na nostalgiczną melodię i tekst, była bardzo popularna w zakonach żeńskich. Podobnie jak kolęda Gdy śliczna Panna. Jej popularność wśród zakonnic pozwoliła jej przetrwać do czasów nam współczesnych i na stałe zapisać się w polskiej tradycji.

Pójdźmy wszyscy do stajenki

Tekst pochodzi z XVIII wieku, natomiast melodia została skomponowana dopiero w wieku XIX. Marszowy charakter kolędy, zapewnił jej niezwykłą popularność. To właśnie na jej podstawie , powstawały tak zwane kolędy patriotyczne, bardzo popularne w XIX wieku.

Gdy się Chrystus rodzi

Uznana jest za najstarszą polską kolędę. Jej powstanie datuję się na okres Baroku a więc przełom XVI i XVII wieku. Autorstwo kolędy Gdy się Chrystus rodzi przypisuje się wybitnemu polskiemu kaznodziei Piotrowi Skardze. Kolęda ta zdobyła zaszczytne miejsce wśród najpopularniejszych polskich kolęd wszystkich późniejszych okresów, począwszy od oświecenia a skończywszy na czasach nam współczesnych. Zawiera elementy chóralne jak i elementy taneczne, charakterystyczne dla baroku.

Dzisiaj w Betlejem

Pierwsze wzmianki dotyczące kolędy pochodzą z drugiej połowy XIX wieku. Tekst ukazał się w wydanym w 1878 roku śpiewniku księdza Jana Siedleckiego. Mimo iż autor słów i melodii jest nieznany, kolęda Dzisiaj w Betlejem cieszyła się ogromną popularnością. W oparciu o jej tekst i melodię powstało wiele kolęd patriotycznych. Doczekała się ona również wersji protestanckiej, a także prawosławnej znanej na wschodnich kresach Polski, głównie na Białorusi i Ukrainie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments