Debiutancki album lidera Walfad – Ballady bez Romansów – zapowiedź

Wojciech Ciuraj - Ballady bez Romansów

Po świetnie przyjętej trzeciej płycie zespołu Walfad („Momentum”). Lider zespołu – Wojtek Ciuraj – zaledwie rok po premierze ostatniego albumu macierzystej formacji powraca z nowym premierowym materiałem, tym razem sygnowanym własnym nazwiskiem. „Ballady bez Romansów” to inspirowana manifestem polskiego romantyzmu („Ballady i Romanse” – Adam Mickiewicz) wymykająca się muzycznym szufladkom wciągająca opowieść pełna przyjemnych i tajemniczych zarazem melodii, a także niepokojących zmian nastrojów charakterystycznych dla stylu Ciuraja.

Do pracy nad albumem Ciuraj zaprosił instrumentalistów z różnych muzycznych światów, bowiem w skład zespołu weszli muzycy na co dzień związani z muzyką klasyczną, jazzem czy szeroko rozumianym popem.

 

„Ballady bez Romansów”

Mimo znajomości trwającej nieraz od szkoły podstawowej nigdy nie miałem okazji muzykować z tym składem, a że bardzo ich cenię i lubię prywatnie, postanowiłem nadrobić tę zaległość. „Ballady bez Romansów” to podróż w niezbadane dotąd przeze mnie muzyczne rejony. Dzięki talentowi moich muzyków była ona możliwa. Po raz pierwszy postawiłem na krótką, piosenkową formę utworów, te w połączeniu z elementami folku i uwielbianego przeze mnie rocka lat 70` stanowią oryginalną i nieraz zaskakującą mieszankę. „Ballady bez Romansów” nie są albumem koncepcyjnym, mimo to starałem się zachować pewną spójność tematyczną i obok subtelnie wplecionych motywów z twórczości Mickiewicza znajdziemy na nim protest songi, a także historie związane z pięknym, ale niestety coraz częściej niszczonym światem przyrody.

Co ciekawe, poza drobnym wyjątkiem wszyscy muzycy wywodzą się z rodzinnego miasta Wojtka Ciuraja – Wodzisławia Śląskiego. Tak jak w przypadku poprzedniej płyty Walfad nad jakością nagrań czuwał Daniel Arendarski (Studio Orion). Album będzie dostępny na początku listopada w dobrych sklepach muzycznych, a także na koncertach grupy Walfad.

 

Skład zespołu:

Wojciech Ciuraj (Walfad) – wokal, gitara, mandolina

Paweł Kukla (POMAU, Bea B) – instrumenty klawiszowe

Piotr Rachwał (Orkiestra Akademii Beethovenowskiej) – skrzypce

Zofia Neugebauer (Orchester-Akademie der Berliner Philharmoniker, Verbier Festival Orchestra) – flet

Klaudia Wachtarczyk (Earth Pulse) – gitara basowa

Dawid Klimuszko (ex Grawitacja, REDLIN) – perkusja