Jubileusz Led Zeppelin I – debiut legendy kończy 50 lat!

Debiut Led Zeppelin
Robert Plant i Jimmy Page z zespołu Led Zeppelin podczas koncertu w 1975. fot. Dick Barnatt/Redferns

50 lat temu swoją premierę miała jedna z najważniejszych premier płyt rockowych w historii muzyki. Przełomowy debiut Led Zeppelin I zapoczątkował piękną karierę zespołu, na stałe wpisując ich do kanonu muzyki rockowej.

Led Zeppelin I – 50 rocznica wydania arcydzieła

Debiut Led Zeppelin miał swoją premierę w Stanach Zjednoczonych 12 stycznia 1969 roku. Co ciekawe, na własnym podwórku – rynku brytyjskim wyszedł ponad 2 miesiące później. Album powstał w legendarnym Olympic Studios w Londynie, a sesje nagraniowe trwały zaledwie 30 godzin! Na krążku znalazło się 9 utworów, w tym jeden z największych hitów zespołu – Babe, I’m Gonna Leave You. Płyta powszechnie uważana jest za jeden z najważniejszych debiutów w historii muzyki rozrywkowej. Led Zeppelin I w samych Stanach Zjednoczonych pokryło się ośmiokrotną platyną. Album zapoczątkował znakomitą, pełną pięknych melodii karierę Led Zeppelin.

Styl muzyczny Led Zeppelin

O muzyce, inspiracjach i wpływie jaki Led Zeppelin wywarł na późniejszych artystach, można  napisać wielotomową książkę. Muzyka grupy, na początku była dynamicznym blues-rockiem mocno inspirowanym Jeff Beck Group. Oczywiście brzmienie zespołu stopniowo ewoluowało, żeby w pewnym momencie zdefiniować muzykę hard rock. Dla wielu Led Zeppelin to pionierski zespół, który zasłynął z innowacji na płaszczyźnie muzyczno-tekstowej. Jednak jak każdy zespół, również Zeppelini posiadali swoje muzyczne inspiracje. Twórczość kapeli była mocno osadzona w stylistyce bluesowej. Wpływ ten był szczególnie zauważalny w okresie dwóch pierwszych albumów, co miało odzwierciedlenie w melodiach oraz w warstwie tekstowej. Przywiązanie do tradycji bluesowej nie powinno nikogo dziwić, wszak Robert Plant był wcześniej wokalistą zespołu Band of Joy, który tworzył głównie muzykę blues i soul. Wśród innych inspiracji Led Zeppelin, można wskazać legendarną Janis Joplin oraz Cream.

Książka na rocznicę założenia zespołu

Led Zeppelin to bez wątpienia legenda muzyki współczesnej. Na przestrzeni lat budowali swój sukces tak skutecznie, że przez wielu są nawet uważani za najważniejszy zespół wszech czasów obok The Rolling Stones czy The Beatles. Podczas swojej kariery, pełnej wzlotów i upadków, zagrali setki niezapomnianych koncertów, nagrywając wiele kultowych singli z Kashmir, Whole Lotta Love czy Stairway to Heaven na czele.

Z okazji 50 rocznicy założenia zespołu, wydana została wyjątkowa książka –  Led Zeppelin by Led ZeppelinWydawnictwo to 400 stron prawdziwej historii nie tylko rocka, ale i całej muzyki współczesnej. Jest to pierwsza pierwsza ilustrowana książka, zawierająca wspomnienia członków grupy, przygotowana w pełni z ich współpracą. Znajdują się w niej niepublikowane wcześniej zdjęcia z koncertów, sesji oraz prace artystyczne.

Czy doczekamy się reaktywacji zespołu?

Koncerty Led Zeppelin przeszły to historii jako jedne z najbardziej żywiołowych, pełnych emocji i wspaniałej muzyki. Potwierdzają to szczęśliwcy, którzy mieli okazję tego doświadczyć. Zespół zmienił dotychczasową formułę koncertów rockowych. Pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, koncerty zespołów trwały przeciętnie trzydzieści minut, natomiast Led Zeppelin grywali na żywo nawet kilka godzin, wyznaczając zupełnie nowe standardy. Niestety od wielu lat muzycy nie koncertują razem – Led Zeppelin zawiesili swoją działalność w 1980 roku – po śmierci perkusisty Johna Bonhama. 

Wyjątkiem był jedynie londyński koncert Celebration Day, który muzycy zagrali w 2007 roku w O2 Arenie. Koncert okazał się wielkim sukcesem, a fani zaczęli liczyć, że pozytywny odzew zachęci muzyków do reaktywacji na większą skalę. Ku rozczarowaniu milionów fanów Robert Plant, Jimmy Page oraz John Paul Jones nie zdecydowali się wznowić działalności. Oczywiście co roku słychać plotki o powrocie zespołu jako gwiazda Glastonbury, ale do tej pory brak potwierdzenia tych informacji.

Debiut Led Zeppelin: Posłuchaj jubileuszowego Led Zeppelin I

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o