Dave Matthews Band w Polsce – ciekawostki

Dave Matthews Band w Polsce
fot. oficjalny FB zespołu

Warszawski koncert grupy Dave Matthews Band zbliża się wielkimi krokami. Zespół wystąpi już pod koniec marca na Torwarze. Z tej okazji zostały przygotowane materiały zachęcające do poznania samego zespołu. 

Co zespół sądzi na temat nagrywania koncertów? Jak traktują fanów? Czy długie koncerty i bisy to dla nich problem? Dave Matthews Band w Polsce już 25 marca, tymczasem zapraszamy do obejrzenia dwóch krótkich reportaży przygotowanych przez Prestige MJM.

Dave Matthews Band w Polsce – co, gdzie, kiedy?

Warszawski koncert DMB będzie drugim występem tej grupy w Polsce. Pierwszy raz zespół zagrał w trójmiejskiej Ergo Arena. Wspaniali muzycy, doskonała atmosfera, niezwykłe brzmienie i fenomenalna wręcz ekspresja. Koncert Dave Matthews Band był prawdziwym muzycznym przedstawieniem. To, że niemal każdy ich utwór jest stworzony pod niekończące się improwizacje jest oczywiste. Niesamowite jest jednak wykorzystanie tego potencjału na scenie. Studyjne, trwające 5 minut wersje, potrafią wybrzmiewać nawet 3 razy dłużej. I absolutnie się nie dłużą. Przeciwnie, kończą się nieprzyzwoicie szybko. Czy w Warszawie zagrają ponad 3 godziny, jak nierzadko to bywa? Zobaczymy już za kilka tygodni!

Co: Dave Matthews Band zagra w Polsce!
Gdzie: Warszawa, Torwar
Kiedy: 25.03.2018 (poniedziałek)
Bilety: 255PLN – 386PLN – przedsprzedaż
Organizacja: Prestige MJM

Dave Matthews Band w Polsce – zespół

Grupa powstała w USA w 1991 roku z inicjatywy urodzonego w RPA Dava Matthewsa. Do tej pory zespół ma na koncie osiem studyjnych albumów i niezliczone pozycje koncertowe. Pierwszym wydawnictwem DMB był koncertowy album, który błyskawicznie zdobył uznanie słuchaczy i zagościł na radiowych listach przebojów. Zamieszanie wokół młodego zespołu pozwoliło na podpisanie kontraktu z dużą wytwórnią płytową i wydanie debiutanckiej płyty studyjnej. Under The Table And Dreaming zostało wydane przez RCA. Album pokrył się sześciokrotną platyną! Niezwykłe osiągnięcie debiutantów pozwoliło im na ruszenie w wielką trasę koncertową po USA i Europie. Od tego czasu zaczęło się niekończące się pasmo sukcesów Dave Matthews Band. Każda płyta była rewelacyjna zarówno pod względem muzycznym jak i komercyjnym. Grupa zdobyła mnóstwo nagród, oraz uznanie słuchaczy i krytyków na całym świecie.

Oprócz sukcesów, grupa przeżyła również wewnętrzne tragedie. Zwłaszcza, że członkowie zespołu to przyjaciele. W 2008 roku tragicznie zmarł saksofonista grupy, LeRoi Moore. Był on kluczową postacią DMB. Po jego śmierci kapela postanowiła spróbować kontynuować karierę. Do składu dołączył zaprzyjaźniony muzyk i zespół ruszył w trasę. W tym czasie trwała sesja nagraniowa albumu Big Whiskey And The GrooGrux King. Premiera płyty miała miejsce rok później i została ona zadedykowana zmarłemu wcześnie Moore’owi.

Na szczęście zespół dalej działa. Ich twórczość to ciekawe połączenie rocka, country, amerykańskiego folku, jazzu i bluesa. Zróżnicowane kompozycje zawsze mają pewną, nieuchwytną cechę właściwą dla DMB. Znakomite gitary, niezwykłe partie perkusyjne, cudowny bas. Do tego wszystkiego skrzypce i sekcja dęta. Niesamowita muzyka tworzona przez niesamowitych ludzi.

 

Maciej Juraszek

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o