Dave Grohl z nowym projektem

Dave Grohl z nowym projektem
Dave Grohl w dokumencie Play

Dave Grohl nie przestaje zaskakiwać. Lider zespołu Foo Fighters właśnie wydał 23-minutowy singiel oraz mini-dokument zatytułowany Play.

Play to instrumentalny singiel, któremu towarzyszy dokument, wyreżyserowany przez muzyka. W utworze Dave Grohl sam gra na wszystkich siedmiu instrumentach. Film podzielony jest na dwie części. W pierwszej zobaczymy, jak ustawiany jest sprzęt muzyczny, usłyszymy również wypowiedzi artysty na temat całego przedsięwzięcia. Druga część to już sam utwór w całości skomponowany i zagrany przez Grohla.

Czym jest dokument Play?

Już w pierwszej scenie Grohl opisuje siebie jako dziecko w sklepie ze słodyczami, gdy gra się na instrumentach w studiu muzycznym. Dodaje: Dla każdego muzyka, niezależnie od wieku, piękne studio, pełne instrumentów jest jak plac zabaw. Wokalista mówi także o trudnościach związanych z tworzeniem muzyki. Proces powstawania utworów nazywa zagadką i wyzwaniem oraz piękną tajemnicą. W początkowych scenach widzimy również zakulisowe rozmowy z młodymi adeptami szkół muzycznych. To właśnie Ci młodzi muzycy, swoją miłością do grania oraz potrzebą podnoszenia swoich umiejętności, zainspirowali Grohla do wzięcia udziału w tym projekcie. Twierdzi on, że każdy muzyk powinien stawiać sobie nowe wyzwania.

Dave Grohl z nowym projektem – Play 

To nie jest coś co jesteś w stanie opanować do perfekcji. Ty ciągle gonisz za kolejnymi wyzwaniami, starając się znaleźć drogę do poprawy tego czego już się nauczyłeś.

W drugiej części widzimy Dave’a grającego równocześnie na wszystkich instrumentach podczas monumentalnego, 23-minutowego utworu. Kompozycja jest również wielkim interaktywnym doświadczeniem. Za pośrednictwem specjalnej strony internetowej, możemy oglądać cały film, jak również ujęcia skierowane na konkretne instrumenty. Dodatkowo na stronie znalazły się również zapisy nutowe oraz lista organizacji z całego świata, które zajmują się edukacją muzyczną. Utworu można posłuchać we wszystkich platformach streamingowych. Dostępna będzie też limitowana edycja wydana na płycie winylowej. Zamówienia można składać na stronie internetowej Foo Fighters. Premiera albumu w wersji płytowej odbędzie się 28 września 2018 roku.

Tłumacząc swój pomysł na efekt końcowy, Grohl powiedział:

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że nakręcimy wszystko wieloma kamerami, więc finalnie zobaczysz i usłyszysz jedną piosenkę graną przez 25 minut z sześcioma różnymi Dave’ami, grającymi każdą nutę na każdym instrumencie – Wszystko to w jednym ujęciu!.

Dave Grohl co chwile udowadnia, że jest artystom nietuzinkowym, który często decyduje się na udział w ambitnych projektach. Po za działalnością w Foo Fighters, z którymi nagrał 9 albumów studyjnych, muzyk często udzielał się muzycznie z innymi zespołami. Współpracował m.in. z Queens of the Stone Age, Tenacious D, Nine Inch Nails oraz z The Prodigy. W 2009 roku wydał album z supergrupą Them Crooked Vultures, w skład której obok Dave’a Grohla weszli Joshua Homme i John Paul Jones.

Po za działalnością muzyczną, często zajmował się działalnością filmową. W dorobku ma film dokumentalnym o legendarnym, nieistniejącym już studiu nagraniowym Sound City Studios, dokument Back and Forth o historii Foo Fighters oraz serial stworzony dla telewizji HBO – Sonic Highway, w którym wraz ze swoim zespołem odwiedzał ważne dla historii muzycznej miasta w USA, nagrywając po jednej piosence do albumu w każdym mieście. Ostatnio pojawiła się informacja, że kolejnym projektem będzie produkcja nowego serialu na podstawie książki Virginii Hanlon Grohl – matki muzyka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here