Avant Art Festival to projekt i marka znana wrocławskiej publiczności od 15 lat, kojarzona głównie z prezentacją sceny awangardowej, noise i eksperymentalnej elektroniki.
Od pięciu lat festiwal ma swoją edycję również w Warszawie, a to nie wszystko – Avant Art Festival pojawi się w tym roku po raz drugi w Berlinie, budując swoją pozycję jednego z najciekawszych festiwali muzyki eksperymentalnej w tej części Europy.
Zmiany przez pandemię
Ale rozwój festiwalu to również moment refleksji i ważnych decyzji. Organizatorzy nie ukrywają, że dużym bodźcem do zmian była pandemia Covid-19, która pokazała, w jak trudnych warunkach egzystuje i funkcjonuje branża kulturalna, a w szczególności artyści działający w obszarze muzyki i sztuki niekomercyjnej i eksperymentalnej. Na porządku dziennym jest niestabilność warunków pracy oraz uzależnienie finansowania od prezentowanych poglądów czy decyzji politycznych. Problemy i wyzwania stojące przed środowiskiem kultury stały się dla organizacji priorytetem w ostatnich dwóch latach, a jedną z form wsparcia, oprócz działań społecznych realizowanych przez fundację we Wrocławiu i w Warszawie, była ubiegłoroczna edycja w całości poświęcona polskiej scenie muzycznej.
Tegoroczna edycja
Nadchodzący Avant Art to po raz kolejny kolaboracje z wieloletnimi partnerami festiwalu i spora dawka polskiej muzyki, m.in. trio JACASZEK / PODPORA / KOHYT, Bartosz Zaskórski/Mchy i Porosty, utalentowani twórcy młodego pokolenia: Teoniki Rożynek, Aleksandra Słyż oraz Zaumne, mistrzowie plemiennego, industrialnego techno T’ien Lai, duża dawka ekstremalnej muzyki gitarowej w wykonaniu zespołów Krzta, Próchno, Dule Tree oraz Czerń, a także reprezentanci sceny hip-hopowej Bartus 419, xDZVØNx oraz Ambro Fiszoski. W programie nadchodzącej edycji festiwalu znajdziemy również silną reprezentację artystów zagranicznych, wśród nich m.in. Beatrice Dillon. Na koncertach we Wrocławiu i w Warszawie usłyszymy diwę światowej, sceny post-noise Pan Daijing, Prison Religion oraz jednego z największych headlinerów tegorocznych feuropejskich festiwali – kenijskiego duo DUMA.
Od tego roku Avant Art Festival powraca do swojej pierwotnej idei festiwalu „o muzyce”, charakteryzującej się różnorodnym programem bogatym w filmy, performanse, spektakle oraz wystawy. Już w tym roku zobaczymy filmy dokumentalne o muzyce, wrocławską premierę spektaklu zespołu i projektu Siksa oraz wystawę wrocławskiego kolektywu Kościół Nihilistów.