Artyści, którzy powinni znaleźć się w Hall of Fame

Gitary przed Rock and Roll Hall of Fame, fot. Andrew Hitchcock/Wikimedia

Niedawno Rock and Roll Hall of Fame, instytucja zajmująca się nagradzaniem zasłużonych dla muzyki rockowej artystów, opublikowała nominowanych do wprowadzenia.

Co roku widzimy więc nową listę, co roku też słyszymy jęki zawodu fanów, gdy sędziowie pomijają ich ulubiony zespół. W ciągu lat nagromadziło się takich artystów wiele, dlatego też warto spojrzeć na zasłużonych rockowi, którzy nadal znajdują się poza Hall Of Fame.

King Crimson

King Crimson
fot. materiały prasowe

Tytani progresywnego rocka pod wodzą Roberta Frippa działają na scenie od pięćdziesięciu lat. Od genialnego debiutu, jakim jest In The Court of The Crimson King, zachwycali innowacyjnością. Wraz z kolejnymi albumami zespół jedynie poprawiał swój styl, tworząc wiekopomne dzieła. Mimo swojego wkładu w kulturę nie byli nominowani do Hall of Fame ani razu. Wprowadzenie tam Yes w 2017 mówi nam, że jest tam jeszcze miejsce na prog rocka.

Iron Maiden

muzycy którzy powinni się znaleźć w rock and roll hall of fame
fot. Anne Varak/Wikimedia

Tak samo jak poprzednicy, zespołu reprezentującego New Wave of British Heavy Metal nie nominowano ani razu. Szkoda, bo Bruce Dickinson i ekipa to prawdziwe legendy. Przewodząc NWoBHM wpłynęli na powstanie thrashu w Ameryce oraz power metalu w Europie. Setki fanów na całym świecie nadal uczęszczają na koncerty. Dlatego miejmy nadzieję, że czas na uznanie ich zasług nadejdzie prędzej niż później.

LL Cool J

Wprowadzenie do Hall of Fame Grandmaster Flash and The Furious Five w 2007 wzbudziło wiele kontrowersji. Jakim cudem hiphopowcy znaleźli się w rockowej sali sław? Raperzy również mogą wpływać na muzykę rockową jako całość – wystarczy spojrzeć na boom rap-metalowych hybryd w latach 90. i na początku XXI wieku. LL Cool J został nominowany w tym roku, czy zostanie członkiem Hall of Fame? Wystarczy poczekać.

Joe Cocker

Legendarny wokalista, znany z utworów takich jak Unchain My Heart czy You Are So Beautiful powinien znaleźć się w Hall of Fame już lata temu. Jeden z artystów występujących na pierwszym Woodstocku swoim głosem zapisał się w historii rocka na zawsze. Dziwi więc fakt, że nie nominowano go ani razu. Oby w najbliższym czasie się to zmieniło.

Tina Turner

muzycy którzy powinni znaleźć się w hall of fame
fot. Les Zg/Wikimiedia

Choć jej współpraca z byłym mężem, Ike Turnerem, została uhonorowana już w 1991, kariera solowa legendy R&B została pominięta. Sędziowie Hall of Fame powinni wprowadzić ją już dawno temu. Wokalistka połączyła mostem rocka z R&B. Udowodniła, że kobiety również tworzą świetne utwory rockowe.