9. Enter Enea Festival przeszedł do historii [fotorelacja]

Enter Enea Festival 2019
fot. Beata Wencławek

Zakończyła się 9. edycja festiwalu Enter Enea. To międzynarodowe wydarzenie, którego dyrektorem artystycznym jest Leszek Możdżer, odbywa się w przepięknej scenerii – nad Jeziorem Strzeszyńskim. Organizatorzy planują już kolejną, jubileuszową edycję.

W dniach 17-19 czerwca odbył się 9. Enter Enea Festival. Impreza ta na stałe wpisała się do poznańskiego kalendarza koncertowego. Co roku na Jeziorem Strzeszyńskim możemy posłuchać najwspanialszych gwiazd muzyki zaproszonych przez jego dyrektora artystycznego – Leszka Możdżera. W trakcie festiwalu nie brakuje jazzu, muzyka jest bardzo różnorodna oraz prezentowane są projekty specjalne. Festiwal odbywa się dzięki wsparciu Miasta Poznań, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z 9. Enter Enea Festival

 

Zdjęcia wykonała Beata Wencławek

9. Enter Enea Festival

W trakcie tegorocznej edycji mieliśmy przyjemność posłuchać rewelacyjnego projektu specjalnego Leszka Możdżera. Tym razem dyrektor artystyczny festiwalu wystąpił wraz z Susan Weinert – niemiecką gitarzystką, która chętnie gości w Polsce. Wraz z nimi na scenie stanęli: mąż Susan – Martin Weinert, który zagrał na basie oraz Cezary Konrad. W niebanalnym programie festiwalu znalazła się Dagadana, która otworzyła całą imprezę w poniedziałkowy wieczór. Posłuchaliśmy połączenia polskiej i ukraińskiej kultury przy pomocy jazzu, world music i elektroniki. We wtorek natomiast jako pierwsze na scenie pojawiło się tureckie Taksim Trio – wirtuozi instrumentów, mistrzowie melodii, improwizacji i nastroju. Środowe koncerty otworzyli Kocani Orchestar, którzy rozgrzali poznańską publiczność macedońską energią.

Dla organizatorów ważna jest różnorodność, ale i zaprezentowanie muzyki improwizowanej i elektronicznej, klasyki oraz muzyki ludowej. Na 9. Enter Enea Festiwalu nie mogło zabraknąć Jojo Mayera & Nerve, czyli wirtuoza instrumentów perkusyjnych z zespołem, który nie boi się improwizacji. Festiwal nie odbyłby się także bez Chrisa Jarretta, którego ceni cały świat za jego niesamowitą wirtuozerię w grze na fortepianie i organach kościelnych. Łączy energię jazzu i zamiłowanie do muzyki klasycznej.

W przyszłym roku odbędzie się jubileuszowa edycja, która będzie trwała jeden dzień dłużej niż w 2019. Rozpocznie się 7 czerwca, a za kończy 10. Organizatorzy nie zdradzają jednak więcej szczegółów.