30 rocznica pierwszego albumu N.W.A

30 rocznica pierwszego albumu N.W.A

Eazy-E, Dr. Dre, Ice Cube, MC Ren i DJ Yella to jedni z twórców gangsta rapu. 8 sierpnia 1988 roku wydali legendarny krążek – Straight Outta Compton. To już 30. rocznica pierwszego albumu N.W.A.

W tym roku wypada 30. rocznica pierwszego albumu N.W.A. Krążek Straight Outta Compton grupy Niggaz Wit Attitudes przyniósł twórcom wielką sławę. Album po prawie roku okrył się złotem, a następnie platyną. Później został on włączony do zestawienia 500 największych albumów Rolling Stone’a w historii, a po kilkudziesięciu latach, kiedy powstał film Straight Outta Compton (2015), krążek zaklasyfikował się na 38. miejscu na liście Billboard i okrył się potrójną platyną. Oprócz sławy pojawiły się i kłopoty. Pięciu raperów z Zachodniego Wybrzeża to także pięć różnych charakterów. Po wydaniu albumu w grupie zaczęły się kłótnie o honorarium, głównie między Ice Cubem a Eazy-E, przez co Ice odszedł z ekipy. Podobna sytuacja miała miejsce jeszcze przed wydaniem legendarnego albumu, wtedy odszedł Arabian Prince, a w 1991 roku po wydaniu Niggaz4Life odszedł Dr. Dre, w obu przypadkach przez kłótnie z Eazy-E o pieniądze.

30 rocznica pierwszego albumu N.W.A

Przez rozgłos utworu Fuck tha Police FBI uznała N.W.A za najbardziej niebezpieczną grupę na świecie.

Z kolei teledysk do utworu Straight Outta Compton został zakazany do emitowania w MTV.

Ciekawostki o Niggaz Wit Attitude

  • Grupa nie nazywała swojej muzyki gangsta rapem. Mówili, że jest to rap rzeczywistości. Określenie, którego teraz używamy, wymyśliły media.
  • Ice Cube nie był pewien co do rozwoju rapu, więc miał alternatywne wyjście. Zrobił dyplom z projektowania na Phoenix Institute of Technology w Arizonie.
  • Ice Cube, który był autorem tytułowego Straight Outta Compton, nie pochodził z Compton, tylko z sąsiedniej dzielnicy South Central.
  • Dr. Dre nie był zdecydowany co do wydania Fuck tha Police, ponieważ miał dużo problemów z policją i nie chciał pogarszać sprawy.
  • W utworze Express Yourself użyto sampla z piosenki Charlesa Wrighta bez jego zgody. Ice Cube wysłał do niego przeprosiny i odpowiednią gażę.

Filmy o N.W.A

O grupie powstały dwa filmy. Pierwszy, dokumentalny N.W.A.: Efil4zaggin – The Only Home Video (1992), gdzie wystąpili wszyscy raperzy ze składu. Drugi film nosi taką samą nazwę co legendarny krążek. Za reżyserię Straight Outta Compton (2015) odpowiada F. Gary Gray. Opowiada o powstaniu, działalności i upadku N.W.A. W role raperów wcielili się O’Shea Jackson Jr. (Ice Cube), Corey Hawkins (Dr. Dre), Jason Mitchell (Eazy-E), Neil Brown Jr. (DJ Yella), Aldis Hodge (MC Ren).