Żubry lubią jeżyny – Arkadiusz Szaraniec [zapowiedź]

Żubry lubią jeżyny

Zupełnie inna powieść o zwierzętach? Być może. Wydawnictwo Czarne przyzwyczaiło nas do wydawania książek na wysokim poziomie, zarówno pod względem treści, jak i formy. Przykładem może być zrecenzowany przez nas reportaż Ogar piekielny ściga mnie. Arkadiusz Szaraniec zaprasza nas na wspaniałą wyprawę do krainy polskich zwierząt znanych każdemu dziecku: żubrów, niedźwiedzi i bocianów. Miejmy nadzieję, że będzie to tak dobra książka, na jaką się zapowiada. Książka Żubry lubią jeżyny ukaże się nakładem wydawnictwa Czarnego 18 lipca 2018.

Z zapowiedzi wydawnictwa

Żubry lubią jeżyny to zaproszenie na wędrówkę tropami zwierząt. A jest to wędrówka pełna zaskoczeń i niespodzianek, bo w tej książce nic nie jest takie, jakie się na pierwszy rzut oka wydaje: bielik nie jest orłem, niedźwiedź nie jest misiem, żubry nie lubią żubrówki, a wilk jest daltonistą. Bocian zaś to nie sympatyczny Wojtek, tylko drapieżnik i wytrawny myśliwy. W dodatku bociany są dwa. Biały, dobrze wszystkim znany, który stale towarzyszy człowiekowi i do dobrego życia potrzebuje ludzkiego sąsiedztwa, oraz jego czarny kuzyn, który… wcale nie jest czarny. Ale jego, ukrytego w leśnej gęstwinie, wypatrzy tylko czujne oko.

Arkadiusz Szaraniec z prawdziwą pasją opowiada o naturze, która jest coraz bliżej człowieka, ale staje się dla niego coraz mniej zrozumiała. Opisuje niezwykłych zwierzęcych bohaterów, ich zwyczaje i charaktery, a jednocześnie tłumaczy, jaki wpływ na przyrodę mają zmiany wynikające z rozwoju naszej cywilizacji. Niektóre gatunki zwierząt w zaskakujący sposób potrafią się do nich dostosować i żyją w bezpośrednim sąsiedztwie ludzkich osiedli, w parkach i w centrach dużych miast. Ale inne, tak jak żubry czy rysie, zagrożone wyginięciem, paradoksalnie bez pomocy człowieka nie mają szansy na ocalenie.

O autorze

Arkadiusz Szaraniec jest absolwentem Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Z zamiłowania obieżyświat i ekolog z korzeniami na Podlasiu i w świętokrzyskim, dokąd powraca przy każdej okazji. Pracował jako copywriter oraz dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny. Autor stałego cyklu Zwierzę w mieście w miesięczniku „Stolica”.

Informacja prasowa: wydawnictwo Czarne