Wszyscy jesteśmy bestiami – Yan Ge „Kroniki dziwnych bestii”

1
310
Kroniki dziwnych bestii
fot. Wydawnictwo Tajfuny

Współczesny dystopijny bestiariusz, komentarz do pogmatwanej rzeczywistości, osadzony w nierzeczywistości.

Kroniki dziwnych bestii to książka nietuzinkowa, łącząca w sobie cechy klasycznego bestiariusza, science-fiction, urban fantasy, a nawet romansu. Yan Ge tworzy mikrokosmos swojej historii z niezwykłą lekkością, sprawiając, że świat przedstawiony, staje się dla czytelnika niemal realny. Dzięki temu komentarze społeczne zawarte w fabule, łatwiej odnieść do naszej rzeczywistości. Cała lektura okraszona jest charakterystycznym humorem i dystansem autorki, w odniesieniu do swojego życia oraz politycznej rzeczywistości.

Yan Ge – złote dziecko chińskiej literatury

Yan Ge (颜歌), a właściwie Dai Yuexing (戴月行), urodziła się w 1984 roku w Pixian (obecnie Chengdu). Wywodzi się z rodziny o długich literackich tradycjach. Zaczęła pisać już w wieku 10 lat, a kiedy miała lat 17, opublikowana została jej pierwsza książka. Yan Ge należy do grona najbardziej utalentowanych pisarzy/pisarek we współczesnych Chinach, czego dowodem może być obecność na liście 20 przyszłych mistrzów literatury chińskiej według magazynu Literatura Ludowa (人民文学). Autorka czerpie inspirację do pisania z własnego życia, zręcznie wplatając wątki osobiste w swoje dzieła. Charakteryzuje się dystansem i specyficznym poczuciem humoru, a także bardzo zręczną zabawą językiem. Obecnie mieszka w Anglii wraz z mężem, a od 2017 roku tworzy również w języku Angielskim. Kroniki dziwnych bestii to pierwsza książka Yan Ge wydana na rynek polski, przez wydawnictwo Tajfuny.

Kroniki dziwnych bestii
fot. Na Zhong, The China Project (thechinaproject.com/2018/10/09/writing-from-in-between-a-conversation-with-yan-ge)

Wieczny spokój

Akcja Kronik dziwnych bestii rozgrywa się w mieście Yong’an, w którym obok siebie żyją ludzie i wiele różnych gatunków bestii. Bestie to stworzenia, kryjące przed człowiekiem wiele tajemnic. Niektóre z nich zgodnie współegzystują z ludźmi, inne ukrywają się przed nimi, wszystkie jednak mają swoje historie, niekiedy bardziej ludzkie, niż ludzie. Narratorką i jednocześnie główną bohaterką książki, jest powieściopisarka, była studentka zoologii, autorka historii o bestiach. To z nią odkrywamy kolejne tajemnice bestii, całego Yong’anu oraz jej własnego, pogmatwanego życia.

Nikt z nas nie jest czysty

Kroniki dziwnych bestii poza swoją warstwą fabularną, stanowią bardzo wyraźny komentarz społeczny. Sama autorka potwierdza, iż opisywane przez nią bestie jawnie odnoszą się do marginalizowanych, niedostatecznie reprezentowanych grup społecznych. Każda z nich ma do opowiedzenia swoją historię, tak jak bestie zamieszkujące Yong’an, traktowane przez ludzi z wyższością. Opowieść poddaje w wątpliwość postrzeganie inności, jako czegoś nienaturalnego, groźnego czy nawet złego. Skłania do zastanowienia nad naszym spojrzeniem na rzeczywistość i ludzi wokół nas. Zwraca uwagę na to, że każdy indywidualnie przeżywa swoją własną, intymną opowieść. Myślę, że to największa siła tej książki, w której każdy z czytelników może zgłębić swoją perspektywę i przejrzeć się jak w lustrze.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
他的妈
他的妈
1 rok temu

wybitny artykuł wzruszyłam się nie żartuje