Warszawskie Targi Książki 2019 [zapowiedź]

Już 23 maja 2019 roku na PGE Narodowy rozpoczną się 10. Warszawskie Targi Książki, które potrwają cztery dni. Zapowiada się wielkie czytelnicze święto — blisko 800 wystawców z 27 krajów, ponad 1030 twórców, 1500 wydarzeń! Będzie to największe międzynarodowe wydarzenie z tej branży w Polsce.

Program

Warszawskie Targi Książki to wspaniała okazja do zdobycia autografów ulubionych autorów, zapoznania się z ofertą wydawców ze świata i z całej Polski, zakupu książek i uczestniczenia w wyjątkowych wydarzeniach.

Na odwiedzających czekać będzie bogata oferta programowa: festiwale, konferencje, spotkania, debaty, warsztaty, lekcje literatury i historii, atrakcje dla dzieci, wręczenie nagród literackich i branżowych, konkursy i wystawy.

Targi będą okazją do spotkań z najbardziej lubianymi, znanymi i nagradzanymi twórcami literatury polskiej i światowej wszystkich gatunków, tłumaczami, ilustratorami i ludźmi świata kultury. Gośćmi będą m.in.: Olga Tokarczuk, Ewa Lipska, Józef Hen, Hanna Krall, Maria Konwicka, Aneta Jadowska, Szczepan Twardoch, Remigiusz Mróz, Wojtek Miłoszewski, Zyta Rudzka, Marek Bieńczyk, Krzysztof Varga, Anna Bikont, Łukasz Orbitowski, Anna Kańtoch, Jacek Dukaj, prof. Jerzy Bralczyk, ks. Adam Boniecki, Szymon Hołownia, Jerzy Jarniewicz, Marcin Wicha, Vincent V. Severski, Igor Brejdygant, Ałbena Grabowska, Małgorzata Kalicińska, B.A. Paris, Anna Ficner-Ogonowska, Żanna Słoniowska, Wojciech Tochman, Stefan Szczepłek, Elżbieta Dzikowska, Adam Wajrak, Andrzej Kruszewicz, Andrzej Pilipiuk, Adam Faber, Jakub Ćwiek, Thomas Arnold, Maks Czornyj, Jakub Małecki, prof. Leszek Balcerowicz, Henryka Krzywonos i Krzysztof Strycharski, Adam Michnik, Grzegorz Gauden, Jerzy Dziewulski, Alosza Awdiejew, Henryk Sawka, Magdalena Zawadzka, Małgorzata Domagalik, Marcin Meller, Dorota Wellman, Kuba Wojewódzki, Tomasz Organek, O.S.T.R. Adam Ostrowski, Sebastian Riedel.

Szczegółowy program znajdziecie na stronie Warszawskich Targów Książki.

Terminy

23 maja (czwartek) – 10:00-18:00

24 maja (piątek) – 10:00-19:00

25 maja (sobota) – 10:00-19:00

26 maja (niedziela) – 10:00-17:00

10 gwiazd na 10. edycję Warszawskich Targów Książki

W tym roku na przygotowano niezwykłą niespodziankę dla publiczności — jubileuszowe spotkania z najbardziej popularnymi i nagradzanym autorami ostatnich 10 lat. Odbędą się one na Kanapie Literackiej, gdzie zawitają: noblistka Swietłana Aleksijewicz, ceniony przez czytelników i krytyków Wiesław Myśliwski, uznani reporterzy Wojciech Jagielski i Jacek Hugo-Bader, prozaik Eustachy Rylski, najpopularniejsza autorka powieści obyczajowych Katarzyna Grochola, pisarka i felietonistka Sylwia Chutnik, twórca powieści fantastycznych Andrzej Pilipiuk oraz mistrzowie kryminału Zygmunt Miłoszewski i Marek Krajewski. Spotkania odbędą się 25 i 26 maja.

Festiwal Kryminalna Warszawa

W tym roku na targach odbędzie się inauguracja nowego projektu — Festiwal Kryminalna Warszawa. Wśród gości są m.in.: Zygmunt Miłoszewski, Marek Krajewski, Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Grzegorz Kalinowski, Mariusz Czubaj, Jakub Ćwiek, Katarzyna Puzyńska, Marta Guzowska, Joanna Jodełka, Wojtek Miłoszewski, Piotr Rozmus, Janusz Szostak, Joanna Opiat-Bojarska, Alek Rogoziński, Sławek Michorzewski, Jacek Galiński, Marta Matyszczak, Piotr Borlik, Aneta Jadowska, Max Czornyj, Tomasz Duszyński, Bartosz Szczygielski oraz Yrsa Sigurdardóttir i Joakim Zander.

Kolejna nowość w programie targów to Konkurs o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa. Jury nagrodzi w nim najlepsze powieści kryminalne wydane w języku polskim.

Strefy

W 2018 roku na Warszawskich Targach Książki dużym zainteresowaniu czytelników cieszyły się strefy poświęcone literaturze gatunkowej. W tym roku przygotowano następujące strefy: fantastyki, popularnonaukową, popkultury azjatyckiej, gamingu.

Rumunia – gość honorowy

W stulecie nawiązania rumuńsko-polskich relacji dyplomatycznych (1919-2019) i w czasie prezydencji w Radzie Europejskiej, Rumunia na Warszawskich Targach Książki zaprezentuje siłę i różnorodność literatury oraz bogactwo kultury swojego kraju.

W czasie Targów z polskimi czytelnikami spotkają się rumuńscy pisarze, m. in. Varujan Vosganian oraz Adrian Cioroianu. Odbędą się także liczne debaty, projekcje filmów dokumentalnych i fabularnych, warsztaty artystyczne, pokazy filmów animowanych dla najmłodszych oraz wystawy.

Akcje czytelnicze

Na Warszawskich Targach Książki nie zabraknie wydarzeń cieszących się szczególnym zainteresowaniem ze strony wszystkich miłośników czytania. W czwartek 23 maja rozpocznie się kolejna edycja akcji Publio.pl i Warszawskich Targów Książki – Książka za Książkę. Wszyscy, którzy będą chcieli zrobić porządki na półkach, mogą przynieść swoje książki na stoisko Publio.pl (50/D9) w dniach 23-26 maja. Za każde 5 oddanych egzemplarzy Publio.pl podaruje uczestnikom kupon z kodem umożliwiającym pobranie za darmo dowolnego e-booka ze specjalnie przygotowanej puli tytułów. Będą one dostępne podczas targów i po ich zakończeniu imprezy (do 9 czerwca 2019 r.). Wszystkie książki, które Publio.pl zbierze przez cztery dni trwania akcji, trafią jak co roku do Biblioteki Narodowej.

Natomiast w sobotę 25 maja w Sali Amsterdam odbędzie się wielka wymiana książek Z półki na półkęna którą zaprasza serwis Lubimyczytac.pl. Jest ona skierowana do wszystkich, którzy mają na półkach książki, do których już nie wrócą. Będzie można je wymienić na książki przyniesione przez innych czytelników oraz na nowości wydawnictw.

Materiały prasowe.