W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Karpat i Bałkanów

W Górach Przeklętych
fot.Magda Grzyb

Mrożące krew w żyłach opowieści o nieumarłych i najprawdziwszy strach opisanej w niewielkim tomie. W górach przeklętych (…) to chronologiczna historia wampirów występujących w niedalekich obszarach. Przeraża swoją autentycznością.

Strona graficzna 

 Dzieło zwróciło na siebie moją uwagę oczywiście wyglądem. Kto nie kupił książki, dzięki jej okładce niech pierwszy rzuci kamieniem. Przysłowie ostrzega nas, że jest to często zdradliwe kryterium. Na moje szczęście nie stało się tak tym razem. Mam na myśli wspaniałość tego tytułu w każdym calu. Poczynając od grafiki W Górach Przeklętych stała się jedną z moich ulubionych prac. Projekt graficzny wykonał Błażej Ostoja Lniski, a za genialne ilustracje odpowiada Justyna Sokołowska. Bez wątpienia są one jednym z największych atutów tego zbioru. Adekwatnie odwołują się do poszczególnych historii i w sposób często humorystyczny dopełniają je. Dzięki pracom Sokołowskiej czytelnik bardziej się angażuje, a opowiadane historie niemal uderzają z dwojoną siłą. Oprawa graficzna zachowuje mroczny klimat całej pracy. I we mnie wzbudza ogromny zachwyt.

W Górach Przeklętych
fot. Magda Grzyb
Ogromna dawka wiedzy

Wiedzy nie tylko wampirzej. Oprócz przerażających opowieści o zmartwychwstałych stworzeniach wędrujących po ziemskim padole, otrzymujemy pełen pakiet wiedzy historycznej. Bez wątpienia warto tutaj przytoczyć przykład. Autor w jednym z rozdziałów przekazuje legendę serbskiego wampira o imieniu Sava Savanović. Bartłomiej G. Sala nie ogranicza się do podania nam jedynie historii Savy. Odkrywa przed nami tajniki serbskiej literatury opierającej się na wampirze, a także późniejsze wykorzystywanie jego złej sławy jako atrakcji turystycznej. Nierzadko także odbiega on od samej postaci, a skupia się na tle historycznym, nierzadko na ustroju czy obyczajności. W przypadku rozdziału poświęconemu Władowi III Palownikowi poznajemy drzewo genealogiczne hrabiego kilka wieków do tyłu. W Górach Przeklętych jest książką pełną ciekawostek lub mniej interesujących faktów z terenów często dla nas niedostępnych.

W Górach Przeklętych
fot. Magda Grzyb
Przerażające stwory

W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Karpat i Bałkanów jest idealną książką dla ciekawskich oraz poszukujących dreszczyku czytelników. Bartłomiej Sala wykonał rzetelną pracę tworząc emocjonujące opowieści na podstawie przestarzałych podań z różnych części Europy. Czytając dowiecie się, że w większości wampiry nie występowały w wielkich miastach jako piękni szlachcice wabiący ofiary swoim urokiem. Jeszcze bardziej zadziwiające może być, że niektóre wampirze stwory nie piły krwi! W górach przeklętych (…) tworzy nowy obraz tego potwora. Z pewnością wszelkie wyobrażenia utrwalane w dzisiejszej popkulturze zostają niemal zgniecione przez brutalność opisywanej, być może, rzeczywistości.

W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów jest idealną pozycją dla fanów fantastyki, ale także dla miłośników folkloru, który przeniknął w bardzo wąskiej formie do naszej świadomości.


Zapraszamy do innych recenzji! Święci i biesy – walka ze złem w wykonaniu świętych