V Tydzień Piosenki w Krakowie | Muzyki czar!

V Tydzień Piosenki w Krakowie
fot.: materiały prasowe

V Tydzień Piosenki w Krakowie tuż, tuż! Piwnica pod Baranami, Teatr Loch Camelot i Pracownia Piosenki Michała Zabłockiego tym razem zapraszają na plenerową odsłonę tego wyjątkowego wydarzenia. Koncerty premierowe, okolicznościowe i sentymentalne – to wszystko znajdziecie w samym centrum Małopolski.

Szczegółowy program koncertów:

Niedziela | 4.08 | 15:00
Ola Maurer (Piwnica pod Baranami)

Prawdziwa dama krakowskiej piosenki otworzy V Tydzień Piosenki w Krakowie. Artystka od 1971 roku związana jest z Piwnicą pod Baranami; zaprezentuje nam ballady z towarzyszeniem Jaro Kagańca na instrumentach klawiszowych oraz Michała Półtoraka na skrzypcach. Tym samym tego wieczoru spodziewać się możemy wszystkiego, co najlepsze w bardzo szerokim repertuarze Artystki, Piwnicy pod Baranami i krakowskiej piosenki literackiej w ogóle. Piękny głos, piękny akompaniament, wspaniałe teksty i kompozycje.

Wtorek | 6.08 | 19:00
Kamil Juszczyk (Pracownia Piosenki)

Kamil Juszczyk to muzyk i wokalista, członek projektu MY NAME IS NEW – inicjatywy Kayax, mającej na celu promocję młodych, obiecujących artystów. Jego muzyka balansuje na pograniczu popu i alternatywy. Ponadto w 2018 roku podjął współpracę z Michałem Zabłockim oraz Leszkiem Biolikiem (czołowym polskim producentem i basistą zespołu Republika). Wystąpi w składzie: Kamil Juszczyk – gitara akustyczna, wokal, Jakub Wach – cajon, perkusjonalia, Łukasz Wierzbicki – gitara basowa.

Środa | 7.08 | 19:00
Ewelina Cassette (Pracownia Piosenki)

Współczesna kobieta oskarża świat, mężczyzn i samą siebie, ustanawiając nowe priorytety, właściwe dzisiejszym czasom. Tym samym ten występ nazwać można wręcz prapremierowym. Piętnaście nowych piosenek do słów Michała Zabłockiego, z muzyką Andrzeja Bonarka zaprezentuje wyjątkowa indywidualność, wokalistka, aktorka Teatru im. Słowackiego. Ponadto piosenka Zamordowany, pochodząca z tego repertuaru, była finalistką konkursu Piosenka na 100, rozegranego w 2018 roku na antenach radiowej Jedynki i Trójki. Artystka wystąpi z zespołem w składzie: Paweł Harańczyk – instrumenty klawiszowe, Damien Cassette – gitara, Marcin Chatys – bas, Piotr Przewoźniak – bębny.

Czwartek | 8.08 | 19:00
Agata Ślazyk (Piwnica pod Baranami)

Obdarzona pięknym głosem wokalistka i autorka piosenek nie poddaje się zaszufladkowaniu. Jej rockowe teksty i kompozycje wnoszą nowy powiew do tradycyjnej piwnicznej stylistyki. W listopadzie 2007 r. ukazała się jej pierwsza płyta, a w grudniu 2013 autorski album zatytułowany Nie daj się zjeść. Ponadto jej piosenki były, dzięki głosom słuchaczy, przez wiele tygodni na szczycie alternatywnej listy przebojów Radia Kraków, a jedna z nich pt. Znów za długo spałam, zajęła piąte miejsce w plebiscycie 90 piosenek na 90 lat Radia Kraków. Artystce towarzyszyć będzie pianista i kompozytor Tomasz Kmiecik.

Piątek | 9.08 | 19:00
Camelot Dance Band, czyli piosenki do słuchania i do tańca!

Teatr Loch Camelot zaprezentuje się w zaskakującej, tanecznej stylistyce. Rozpocznie wieczór, który kontynuowany będzie jako potańcówka przy muzyce mechanicznej z udziałem instruktorów i uczniów szkoły tańca Level Up. Tym samym zapraszamy wszystkich miłośników Teatru Loch Camelot, jak i pasjonatów tańca. Ten wieczór będzie niepowtarzalny. Nie przegapcie go!

Sobota | 10.08 | 19:00
Dziś Camelot, czyli letni koncert piosenek przepięknych i skandalicznych!

Teatr Loch Camelot potrafi zaskakiwać. Dowiodły tego ostatnie edycje Tygodnia Piosenki, które uświetnione były wyjątkowymi programami; z jednej strony dla szerszej publiczności nowymi, a z drugiej strony dla wiernych fanów – stanowiącymi podsumowanie kolejnego sezonu występów na macierzystej scenie. Dlatego więcej nie trzeba mówić nic. Tym samym znajomi niech rozpoznają swoje ulubione przeboje, a nieznajomi niech będą zaskoczeni! Wszystkie koncerty odbywają się w altanie na Plantach od ul. Westerplatte.

Historia festiwalu

W 2013 roku w Krakowie powstał amalgamat organizacji pozarządowych Kraków Miasto Piosenki. Jego celem jest produkcja i promocja polskiej piosenki o wysokich walorach artystycznych w dobie skomercjalizowanej twórczości poddanej dyktatowi radia i telewizji. Ponadto w skład amalgamatu weszły między innymi: Piwnica pod Baranami, Teatr Loch Camelot i Pracownia Piosenki. Następnie w dniach 2-9 sierpnia 2014 roku przeprowadzony został I Tydzień Piosenki w Krakowie, w ramach którego odbyło się 26 recitali i koncertów, wyłącznie w języku polskim.

Tym samym, w związku z dużym zainteresowaniem odbiorców, powtórzono formułę i w dniach 1-8 sierpnia 2015 roku powołano do życia II edycję wydarzenia. Program obejmował 27 wydarzeń artystycznych. Następnie po przerwie w 2016 roku, spowodowanej Światowymi Dniami Młodzieży, spełniając dalsze oczekiwania publiczności, w 2017 roku odbył się III Tydzień Piosenki w Krakowskim Teatrze Variete. A w 2018 roku IV edycja została zorganizowana w Akademii Sztuk Teatralnych. Natomiast teraz czas na V Tydzień Piosenki w Krakowie, tym razem w plenerowej odsłonie!

Skrót programu:

V Tydzień Piosenki
4-10 sierpnia 2019
Altana na Plantach
Od ul. Westerplatte
Między Tomasza a Basztową

Ola Maurer (Piwnica pod Baranami) 4 sierpnia g. 15.00
Kamil Juszczyk (Pracownia Piosenki) 6 sierpnia g. 19.00
Ewelina Cassette (Pracownia Piosenki) 7 sierpnia g. 19.00
Agata Ślazyk (Piwnica pod Baranami) 8 sierpnia g. 19.00
Camelot Dance Band (Teatr Loch Camelot) 9 sierpnia g. 19.00
Dziś Camelot (Teatr Loch Camelot) 10 sierpnia g. 19.00

V Tydzień Piosenki w Krakowie odbędzie się dzięki pomocy:

Organizator: Fundacja Poemat, Kraków – Miasto Piosenki, Pracownia
Piosenki Michała Zabłockiego
Współorganizator: Krakowskie Forum Kultury
Partnerzy: Piwnica pod Baranami, Teatr Loch Camelot, Stowarzyszenie
Autorów ZAiKS
Patronat medialny: KARNET, Tygodnik Przegląd, portalmedialny.pl, Wybieram Kulturę, Kulturalne media, KRK NEWS Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.


Zobacz również: Polsko ty moja. Jak forma rujnuje treść?

Polsko ty moja. Jak forma rujnuje treść? – recenzja