#Upał – kontrowersyjna opowieść o pułapkach wirtualnej rzeczywistości

Michał Olszewski - #Upał

#Upał to trzymająca w napięciu książka autorstwa Michała Olszewskiego, laureata Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego. Zmusza do refleksji nad pędzącą rzeczywistością i pułapkami czyhającymi na nas w wirtualnym świecie. Autor porusza problem dotyczący każdego, czyli zagrożenia jakie niesie za sobą nowoczesność. W szczególności niebezpieczeństwo zatarcia się granicy pomiędzy wirtualnym światem a rzeczywistością.

#Upał już od pierwszego akapitu przenosi nas wprost w głąb przesyconego napływem informacji umysłu głównego bohatera; zagubionego w wirtualnej rzeczywistości 40-letniego dziennikarza. Pracoholika, którego specyfika pracy doprowadziła niemal do uzależnienia od portali społecznościowych. Autor ukazuje stopniowe zatracanie się, uzależnienie od wirtualnego świata i dramatyczną próbę odnalezienia w tym wszystkim samego siebie.

Nowe technologie = nowe problemy

Nowe technologie niosą za sobą nowe problemy. Autor przestrzega nas przed staniem się więźniami wirtualnej rzeczywistości. Uświadamia nam, że gdy przestajemy uczestniczyć w wirtualnym życiu, w pewnym stopniu przestajemy istnieć w ogóle. Mimo, że w przeszłości idea wirtualnej rzeczywistości była czymś niewyobrażalnym; dziś mało kto byłby w stanie zrezygnować z portali społecznościowych. Internet stał się czymś więcej niż tylko formą rozrywki, dla wielu ludzi z różnych zakątków świata stanowi również podstawowe narzędzie pracy.

Rozwój internetu – szansa na lepsze życie czy realne zagrożenie?

Zagrożenia płynące z powszechnego dostępu do sieci i rozwoju technologicznego są popularnym tematem nie tylko książek, ale również filmów i seriali. Jednym z nich jest wielokrotnie nagradzany brytyjski serial fantastycznonaukowy w reżyserii Charliego Brookera – Black Mirror, dostępny na platformie Netflix. Zarówno Black Mirror jak i #Upał są przestrogą przed ciemną stroną rozwoju technologii i zatraceniu własnego ja pomiędzy wirtualną rzeczywistością a prawdziwym życiem.

Jak rozwój mediów wpłynął na współczesne dziennikarstwo ?

Michał Olszewski zwraca również uwagę na to jak duży wpływ rozwój technologiczny wywarł na dziennikarstwo. Łatwy, szybki dostęp do informacji z jednego końca świata na drugi zupełnie zrewolucjonizował ten zawód. Zmienił dotychczasowe wymagania czytelników. Mimo, że zdecydowanie nie jest to lekka książka, warto ją przeczytać i dać się ponieść refleksji na temat otaczającego nas świata.