Uczennica Moordale ma niezwykły gust, jeżeli chodzi o dojrzałą, feministyczną literaturę. Oto 5 pozycji książkowych, które nasza ulubiona outsiderka, Maeve Wiley poleciła w serialu Sex Education.
Sex Education to niewątpliwy hit, jeżeli chodzi o aktualną ofertę serialową Netflixa. Produkcja jest o tyle zachęcająca, że w sposób dojrzały, ale i z dozą dystansu potrafi poruszyć tematy aborcji, poznawania własnego ciała czy orientacji seksualnej. Chociaż odbiorcami są głównie osoby młode szukające odpowiedzi, których szkoła nie potrafi im udzielić, to starsi również wyniosą z niego cenną wiedzę.
Jednym ze stałych wątków Sex Education są rozterki Maeve Wiley granej przez Emmę Mackey. Już na początku serialu daje nam się ona poznać jako inteligentna, dojrzała emocjonalnie postać pod przykrywką szkolnej buntowniczki. Jednak taka dojrzałość spowodowana jest trudną sytuacją w domu dziewczyny. Przez nałóg matki wychowywała się pod okiem starszego brata Seana, a gdy rodziców nie było obok w nauce życia pomagały jej dobre książki.
Emma, Jane Austen
Jane Austen to niewątpliwa królowa romansów, ale też królowa serca Maeve. To między innymi po jej książki główna bohaterka serialu sięga najczęściej. Książka opowiada o inteligentnej, a tym samym nieco zarozumiałej 20-letniej mieszkance angielskiej prowincji. Talentem tytułowej Emmy Woodhouse jest swatanie ludzi, chociaż sama nie planuje wyjść za mąż. Jednak sprawy sercowe nie zawsze bywają tak oczywiste, a miłość nie jest tylko wynikiem odpowiedniej strategii. Ta niesamowita komedia omyłek i bezpretensjonalny styl autorki skradły nie tylko serce bohaterki Sex Education, ale i rzeszy fanów na całym świecie.
Szklany Klosz, Sylvia Plath
Esther Greenwood to młoda, utalentowana dziewczyna, która staje przed niesamowitą szansą w swoim życiu. Otóż właśnie została przyjęta na staż w piśmie modowym Ladies’ Day w Nowym Jorku. Jednak ta z pozoru pozytywna zmiana w życiu 19-latki zaczyna jej przysparzać kolejnych strapień. Esther nie potrafi się odnaleźć w nowej sytuacji. Czuje się wyalienowana w środowisku młodych, zafascynowanych modą kobiet, nawet mimo znalezienia przyjaciółek. Sylvia Plath ukazuje załamanie nerwowe młodej dziewczyny w bardzo realistyczny sposób. Przedziera się przez najmroczniejsze zakamarki ludzkiej psychiki, dokładnie je analizując. Znając historię samej autorki, można stwierdzić, że jest to urywek z jej własnego życia. W serialu Jackson sięga po tę lekturę, aby zaimponować Maeve Wiley. Chociaż nie jest to lekka i przyjemna podróż literacka, to jak sam stwierdza – bardzo mu się podobała.
Ona ma siłę, Emily Nagoski
Przez lata kobieca przyjemność seksualna była owiana tajemnicą. Nie eksplorowano jej w takim stopniu jak jej męskiego odpowiednika. Opublikowany w 2015 roku poradnik Emily Nagoski to przełomowa w tej kwestii literatura. Autorka obala mity, pomaga kobietom pokochać własne ciało i nie boi się poruszać tematów, których się wstydzimy. Oprócz czystej lektury poradnik zawiera liczne arkusze do własnej samooceny, a tę samoocenę udało się Emily Nagoski poprawić u wielu kobiet na świecie. W Sex Education Maeve poleca tę pozycję Aimee, która boryka się z problemami po napaści na tle seksualnym.
Otello, William Shakespeare
Klasyka dramatu w wykonaniu Shakespeare’a. Miłość, namiętność, szaleństwo, zazdrość, zbrodnia i upadek, czyli o tym, do czego człowiek o urażonej ambicji potrafi się posunąć. Otello zwodzony przez fałszywego przyjaciela o niezaspokojonych ambicjach budzi w sobie podejrzliwość co do wierności żony. Udawana troska sprawia, że wcześniej pełen odwagi wódz Cypru traci rozum i ulega własnym kompleksom. Zasiane przez Jago ziarno niepewności zaprowadzi bohaterów do tragicznego końca.
Własny pokój, Virginia Woolf
Jedno z bardziej znanych dzieł Virginii Woolf analizuje kryteria, które muszą być spełnione przez kobiety, aby te mogły pisać i publikować swoje prace. Jak się okazuje, po 90 latach przesłanie książki jest nadal aktualne. Kiedy więc każę wam zarabiać pieniądze i zdobyć własny pokój, w istocie proszę was o to, byście żyły świadome rzeczywistości, a więc wiodły żywot fascynujący, niezależnie od tego, czy uda wam się przekazać innym jego treść. Może i współczesny świat znacznie różni się od tego, w którym żyła Woolf, ale sprawiedliwe wynagrodzenie dla kobiet to wciąż nierozwiązany problem. W serialu Maeve okazuje się jedyną osobą w szkole, która wypożyczyła tę pozycję z biblioteki.