Topowa piątka dla ciekawych świata

Topowa piątka dla ciekawych świata
fot.: pixabay.com

Topowa piątka dla ciekawych świata to coś dla Was. Wakacje, urlopy i innego rodzaju wolne dni, nadeszły dla większości z nas. Wreszcie możemy rozkoszować się pięknem świata, odpocząć w ciszy i przestać przejmować się niedokończonymi projektami i problemami w pracy. Oczywiście znamy różnego rodzaju sposoby na wypoczynek. Raz aktywnie spędzamy czas, a kiedy indziej możemy poczytać książki. Ale w takim wypadku rodzi się pytanie, co wybrać? Jakie dzieła są dla nas odpowiednie? Dzisiaj rozwieję te wątpliwości.

1. Odwet Vincent V. Severski

To drugi tom i kontynuacja Zamętu. Najlepiej jest zacząć cykl od początku, gdyż dużo lepiej poradzimy sobie w świecie przedstawionym autora. Znamy motywy zachowań bohaterów i ich rozumiemy. Jednak mimo wszystko, jeśli nie zapoznałeś się z pierwszym tomem i tak gorąco zachęcam. Fabuła jest tak skonstruowana, że wszystko jest zrozumiałe i można czytać książki niezależnie. O czym opowiada? To powieść szpiegowska przedstawiająca zmagania polskiej komórki wywiadowczej. Warto nadmienić, iż sam Severski był pułkownikiem polskiego wywiadu i popularyzuje swoją nieocenioną wiedzę. Interesujące jest to, że nie jest to dawka samych suchych informacji. Serwuje nam problemy życia codziennego, które są stałym elementem morderstw, pościgów i porwań. Nie jest to łatwa lektura, ale jeśli lubisz poznawać meandry zawiłej polityki, to nie zawiedziesz się.

2. Pieszo i beztrosko. O sztuce spacerowania Bonnie Smith Whitehouse

Staramy się zdrowo odżywiać, biegamy, trzy razy w tygodniu odwiedzamy siłownię. Nie jemy słodyczy i kupujemy produkty oznaczone naklejką eko lub bio. Jednak wydaje mi się, że zapomnieliśmy o czymś najbardziej naturalnym, co w naszej kulturze jest zarezerwowane dla osób chorych albo w podeszłym wieku. Spacerowanie dodaje energii, wycisza, uspokaja. Autorka nie tylko mówi nam, jak odkryć magię spacerów na nowo, lecz funduje nam cyfrowy detoks – jak to określa. Pokazuje jak można oderwać się od mediów i odkryć siebie, i bliskich na nowo. Każdy z nas ma pewną nieopowiedzianą historię, a wyciszenie, które zyskujemy dzięki takim wycieczkom, tylko pomaga mam zrozumieć innych. Podczas urlopu otwórzmy się bardziej na siebie nawzajem.

3. Nela i kierunek Antarktyda Nela Ćwiek

Ostatnio u nas temperatury sięgają nawet 40 stopni, także ta pozycja nadaje się dla pociech, które chociaż trochę chcą uciec od fali upałów. Trzynastoletnia Nela jest autorką serii książek podróżniczych. Tym razem odwiedza Antarktydę. Daje możliwość poznania tego nieporównywalnego miejsca na Ziemi dzieciom, które spędzają wakacje w domu. Za pomocą profesjonalnych sprzętów do nurkowania, poznaje lamparty morskie. Odwiedza kolonię pingwinów i spotyka morskie słonie. Możemy poczuć się, jakbyśmy zwiedzali te tereny razem z Nelą. Ciekawostki z zimnego świata są okraszone zabawnymi historyjkami, które sprawiają, że chce się poznawać inne przygody niezwykłej dziewczynki.

4. Leonardo da Vinci  Walter Isaacson

Kim był Leonardo da Vinci? Na pewno nie tylko malarzem, bo jak sam twierdził, przede wszystkim inżynierem i naukowcem. Posiadał niezwykłe umiejętności, łączące nauki ścisłe z humanistycznymi. To czołowy przedstawiciel renesansu. Książka daje nam do zrozumienia, że tak naprawdę, nasze czasy wcale nie różnią się drastycznie od tych minionych. To łączenie wielu pasji, kochanie tego, co się robi jest rozwiązaniem wielu pytań, które stawiamy sobie przez wieki. Biografia odpowiada na kwestie nieporuszane w innych tego typu dziełach. Walter starał się wszystko usystematyzować, aby tak zróżnicowane treści były jednocześnie łatwo przyswajalne. Porusza tematy związane nie tylko z jego szeroko zakrojonymi zainteresowaniami, ale odsłania przed nami jego duszę i osobowość.

5. Kwantechizm czyli klatka na ludzi Andrzej Dragan

Jeśli tak jak ja, interesujesz się postępami w nauce, to koniecznie zajrzyj do tego dzieła. W bardzo prosty sposób są wyjaśnione zawiłe problemy związane z najnowszymi osiągnięciami fizyki. A dlaczego właściwie powstała? Autor jest fizykiem i książkę dedykował swojemu synowi. Pragnął, by tak jak on, pokochał ten świat, ale nie chciał, żeby nudne tłumaczenia ludzi bez pasji, spowodowały jego brak zainteresowania. To człowiek orkiestra, który jak to niektórzy mówią, potrafi za wiele. Przedstawia nam rzeczywistość przez pryzmat nauki, którą kocha. Wszystko jest okraszone ogromną dawką czarnego humoru rozśmieszającego każdego.


Zachęcamy do zapoznania się z Obsesją 

Obsesja na punkcie przyjaźni? Tara Isabell Burton

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o