Targi Książki w Krakowie 2021 [zapowiedź]

0
858
targi książki w krakowie
fot. materiały prasowe.

24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odbędą się już 14-17 października w EXPO Kraków. Po blisko dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, miłośnicy książek z całego kraju będą mogli ponownie spotkać się „na żywo” pod „jednym dachem” z ulubionymi autorami. W tym roku targi odbędą się w dwóch przestrzeniach równocześnie: stacjonarnej i wirtualnej. Od Czytelników będzie zależało, którą z nich wybiorą. Mogą również skorzystać z jednej i drugiej.

– Cieszymy się, że znów w EXPO Kraków poczujemy zapach druku, zdobędziemy upragniony autograf, poznamy nowości wydawnicze i zabierzemy głos w wielu planowanych dyskusjach. Oczywiście na bieżąco śledzimy rozporządzenia dotyczące obowiązujących przepisów i jesteśmy przygotowani na różne scenariusze. – zdradza Grażyna Grabowska, Prezes Targów w Krakowie.

Tegoroczna impreza odbędzie się w ścisłym reżimie sanitarnym. Wprowadzone zostały również dwie póle biletów: nielimitowanej dla osób zaszczepionych i limitowanej dla niezaszczepionych. Z powodu pandemii pojawi się również mniej wystawców oraz autorów. Zabraknie dużych wydawnictw, jak Czarne czy Znak, a także wielu autorów.

Co nas czeka na Targach Książki w Krakowie?

Oprócz tradycyjnych regałów z książkami oraz spotkań z autorami na uczestników czekać będzie ciekawy program towarzyszący. m.in. Festiwal Literatury Fantastycznej, Festiwal książki górskiej i turystycznej, Sparing Tłumaczeniowy i liczne debaty oraz dyskusje. Pojawią się tacy autorzy, jak: Zośka Papużanka, Janusz Leon Wiśniewski, Andrzej Pilipiuk.

Festiwal Literatury Fantastycznej

Dużo miejsca poświęcono fantastyce i science-fiction. Udział w wydarzeniu potwierdzili m.in. Mateusz Rogalski, autor powieści pt. „Obrońcy Ahury. Pasowanie”, opartej o doświadczenia rozgrywek RPG; Franciszek Piątkowski, autor serii powieści fantasy opartych o słowiańskie wierzenia i mity „Powiernik” oraz Paweł Kopijer, autor trylogii „Mitrys”, wciągających powieści fantasy w ramach cyklu „Kroniki Dwuświata” oraz gry planszowej fantasy adventure „Mitrys”.

Festiwal książki górskiej i turystycznej

Ciekawą propozycją wydaje się festiwal książki górskiej i turystycznej. Na scenie w Hali Dunaj wystąpią znani himalaiści, m.in. gość honorowy – Krzysztof Wielicki, który opowie o swojej pasji, górskich przygodach i roli książki w jego życiu. Nie zabraknie projekcji filmowych i paneli dyskusyjnych. Na wielbicieli Tatr, tych starszych, jak i młodszych czekać będą atrakcje przygotowane przez Tatrzański Park Narodowy, a w strefie Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zaplanowane są pokazy pierwszej pomocy.

Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza

Nieodłącznym wydarzeniem towarzyszącym Międzynarodowym Targom Książki w Krakowie jest prestiżowy Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza, mający na celu popularyzację książek naukowych i popularnonaukowych z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki. Nad poprawnością prac w trakcie przygotowań do Konkursu czuwa Jury, w skład którego wchodzą wybitni przedstawiciele polskiego środowiska naukowego, tj.: prof. Władysław Stróżewski (przewodniczący), prof. Andrzej Chwalba, prof. Andrzej Mączyński, prof. Ryszard Nycz, prof. Jan Ostrowski, prof. Leszek Polony, prof. Piotr Sztompka. Laureata poznamy 14 października podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Pełny program dostępny na stronie www.ksiazka.krakow.pl.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments