DAN RAVIV & YOSSI MELMAN “SZPIEDZY MOSSADU I TAJNE WOJNY IZRAELA” – RECENZJA

SZPIEDZY MOSSADU I TAJNE WOJNY IZRAELA

17 V będzie miała miejsce premiera drugiego wydania książki Szpiedzy Mossadu i tajne wojny Izraela. Wywiad Państwa Izraela znany jest ze swoich spektakularnych akcji praktycznie od samego początku swojego istnienia. Jak wygląda praca Izraelskich szpiegów? Co leży w zakresie zadań memunecha – szefa wywiadu? O tym wszystkim dowiemy się z obszernej monografii, jaką stanowi książka Dana Raviva i Yossiego Melmana.

Szpiedzy Mossadu i tajne wojny Izraela

Dan Raviv i Yossi Melman to duet, który nie po raz pierwszy współpracował przy tworzeniu książki o tajnych służbach, ponieważ razem napisali …A każdy szpieg to książę. Raviv był wieloletnim korespondentem CBS News, Melman pisze o bezpieczeństwie i służbach specjalnych dla izraelskiego dziennika Haaretz. Książka podzielona jest na 25 rozdziałów, które opisują poszczególne elementy pracy wywiadu, wybrane, najbardziej spektakularne akcje, asów wywiadu i całe zespoły operacyjne, które wsławiły się swoimi osiągnięciami w terenie.

Narracja poszczególnych historii poprowadzona jest przystępnie dla czytelnika nieprzyzwyczajonego do wojskowego i technicznego języka. Podstawę monografii stanowią między innymi wyznania byłych oficerów, stąd przyjmuje ona często formę opowieści. Co więcej autorzy opierali się na odtajnionych dokumentach oraz innych źródłach. Tytuł Szpiedzy Mossadu i tajne wojny Izraela odwołuje się do tylko jednej z kilku izraelskich organizacji wywiadowczych. Mówiąc Mossad, bardzo często ma się na myśli takie organizacje jak Aman czy Szin-Bet, których zadania odpowiednio obejmują wywiad wojskowy i krajową służbę bezpieczeństwa.

SZPIEDZY MOSSADU I TAJNE WOJNY IZRAELA

Ciekawa praca szpiega

Szpieg. Na dźwięk tego słowa często przychodzi na myśl postać Agenta jej Wysokości Jamesa Bonda 007. Elegancki mężczyzna, niestroniący od kontaktu z pięknymi kobietami, lubiący hazard i alkohol, korzystający z najnowocześniejszych sprzętów. Żadna akcja, w której bierze udział, nie obędzie się bez setek wystrzelonych kul, potężnych eksplozji, spektakularnych pościgów nowoczesnymi samochodami. Czy tak w rzeczywistości wygląda praca w wywiadzie? Po przeczytaniu Szpiegów… myślę, że prawda znacznie odbiega od wyobrażeń popkultury. Nie oznacza to jednak, że jest mniej ciekawa. Jest po prostu inna.

Zadaniem wywiadowca jest przede wszystkim gromadzenie i interpretowanie faktów o działalności przeciwnika, bardzo często takich, które są powszechnie dostępne lub łatwe do zdobycia. Stąd w tym wypadku nie ma potrzeby posługiwania się bronią, zabijania przeciwników, widowiskowych wybuchów. Z drugiej strony, pierwsze lata po II wojnie światowej to czas polowania na nazistowskich zbrodniarzy. Chyba najsłynniejszą akcją tego typu było schwytanie Adolfa Eichmana, odpowiedzialnego za zaplanowanie tzw. ostatecznego rozwiązania, czyli wymordowania sześciu milionów europejskich Żydów. W wyniku pojmania byłego oficera SS, ukrywającego się w Argentynie, udało się doprowadzić go przed Izraelski sąd i skazać na śmierć. Ponadto Izrael nieustannie walczy o dominację technologiczną w swoim regionie. Wystarczy bowiem jedna głowica nuklearna w posiadaniu jednego z sąsiednich państw muzułmańskich, aby tak mały kraj przestał istnieć. Dlatego naukowcy – fizycy, chemicy i inżynierowie – którzy pracowali dla wrogich Izraelowi mocarstw, zawsze byli na celowniku Mossadu. Oprócz zemsty na nazistowskich zbrodniarzach, zapobieganiu powstania śmiercionośnej broni, izraelskie służby specjalne dbały o ochronę swoich obywateli (i nie tylko, również Żydów na całym świecie) – mowa tu na przykład o słynnej akcji Entebbe, chrzcie bojowym elitarnej jednostki Sayeret Matkal, która to oswobodziła zakładników samolotu linii francuskich, porwanych do Ugandy przez Front Wyzwolenia Palestyny.

Szpieg niewyobrażalny

Zawsze z przyjemnością oglądałem filmy i seriale szpiegowskie, które zwyczajnie dostarczają mi dobrej zabawy. Z drugiej strony myślę, że prawda często potrafi być o wiele bardziej interesująca niż popkulturowe wyobrażenia. Wiedzą o tym Raviv i Melman, którzy nie starali się w żaden sposób wybielać historii. Tym samym Szpiegów… polecam jako świetny kontrapunkt do wyobrażeń o ich pracy.

Książkę Szpiedzy Mossadu i tajne służby Izraela przeczytałem dzięki uprzejmości wydawnictwa Czarne.

https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/szpiedzy-mossadu-i-tajne-wojny-izraela-2017