Smocza Perła – wielkie marzenia, honor i rodzina

Smocza Perła
fot.: Aleksandra Góra

Ucieczka na nieznane planety, ciągła adrenalina, zażyłość rodzinna i niewyobrażalna odwaga 13-letniej dziewczynki; to wszystko przygotował dla czytelników Yoon Ha Lee. Sprawił, że Smocza Perła z każdym rozdziałem staje się niezapomnianą podróżą w głąb wyobraźni.

Min – nastolatka z charakterem

Fabuła Smoczej Perły skupia się wokół małoletniej Min i właśnie z jej perspektywy śledzimy przebieg wydarzeń. Dziewczynka pochodzi z prastarego rodu lisich duchów, ale na co dzień nie posługuje się swoją magią, ponieważ nie zezwala na to jej matka. Lisy potrafią przybrać różną postać, a w przeszłości nadużywały swoich zdolności, przez co nie cieszą się dobrą sławą. Dlatego, dla bezpieczeństwa, ukrywają prawdziwą naturę.

Wielkie marzenia

Min, jak każda nastolatka, ma wielkie marzenia. Chciałaby pójść w ślady brata i służyć w Siłach Kosmicznych, dzięki którym wyrwałaby się z rodzimej planety. Jej piękny sen o przyszłości przerywa jednak druzgocąca informacja – do rodziny dociera wiadomość o dezercji Juna (brata). Wyruszył on na poszukiwanie Smoczej Perły – magicznego artefaktu o niewyobrażalnej mocy potrafiącej m.in. wpływać na urodzajność planet. W niepowołanych rękach może stać się zagrożeniem dla wszystkich istnień należących do Ligi Tysiąca Światów.

Ku przygodzie!

Nastolatka nie wierzy w oszczerstwa skierowane w stronę jej brata. Postanawia odnaleźć Juna i udowodnić jego niewinność. Będzie musiała przy tym używać magii, by móc w jakikolwiek sposób realizować wyznaczony cel. Tym samym niejednokrotnie natrafi na niebezpieczeństwa, gdzie spryt, zachowanie zimnej krwi przerosną jej najśmielsze oczekiwania. Wyzwania, które na nią czekają nie mają jednak znaczenia; każda cena jest akceptowalna, kiedy zagrożone jest życie i honor rodziny.

Rozrywki ciąg dalszy

Smocza Perła to przede wszystkim dobra rozrywka, która jednocześnie pokazuje, jak wiele można poświęcić i zrobić dla ukochanej osoby. Powieść charakteryzuje się wartką akcją i chociaż momentami pewne zabiegi zbyt uproszczono, to w świecie wyobraźni można pozwolić sobie na nie do końca logiczne rozwiązania. Yoon Ha Lee stworzył bohaterkę, z którą sympatyzujemy, a perspektywa pierwszoosobowa tylko pogłębia nasze emocje. Historia została ciekawie zarysowana i z zapartym tchem podziwiamy rozwój Min, która w obliczu własnych (czasami nieprzemyślanych) decyzji musi liczyć się z konsekwencjami. Książka należy do tzw. „na jedną noc”, ale za to dostarcza przyjemnych doznań!


Zobacz Przegląd wybranych zapowiedzi literackich

Smocza Perła objęta jest patronatem Kulturalnych Mediów

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here