Smocza Perła – wielkie marzenia, honor i rodzina

Smocza Perła
fot.: Aleksandra Góra

Ucieczka na nieznane planety, ciągła adrenalina, zażyłość rodzinna i niewyobrażalna odwaga 13-letniej dziewczynki; to wszystko przygotował dla czytelników Yoon Ha Lee. Sprawił, że Smocza Perła z każdym rozdziałem staje się niezapomnianą podróżą w głąb wyobraźni.

Min – nastolatka z charakterem

Fabuła Smoczej Perły skupia się wokół małoletniej Min i właśnie z jej perspektywy śledzimy przebieg wydarzeń. Dziewczynka pochodzi z prastarego rodu lisich duchów, ale na co dzień nie posługuje się swoją magią, ponieważ nie zezwala na to jej matka. Lisy potrafią przybrać różną postać, a w przeszłości nadużywały swoich zdolności, przez co nie cieszą się dobrą sławą. Dlatego, dla bezpieczeństwa, ukrywają prawdziwą naturę.

Wielkie marzenia

Min, jak każda nastolatka, ma wielkie marzenia. Chciałaby pójść w ślady brata i służyć w Siłach Kosmicznych, dzięki którym wyrwałaby się z rodzimej planety. Jej piękny sen o przyszłości przerywa jednak druzgocąca informacja – do rodziny dociera wiadomość o dezercji Juna (brata). Wyruszył on na poszukiwanie Smoczej Perły – magicznego artefaktu o niewyobrażalnej mocy potrafiącej m.in. wpływać na urodzajność planet. W niepowołanych rękach może stać się zagrożeniem dla wszystkich istnień należących do Ligi Tysiąca Światów.

Ku przygodzie!

Nastolatka nie wierzy w oszczerstwa skierowane w stronę jej brata. Postanawia odnaleźć Juna i udowodnić jego niewinność. Będzie musiała przy tym używać magii, by móc w jakikolwiek sposób realizować wyznaczony cel. Tym samym niejednokrotnie natrafi na niebezpieczeństwa, gdzie spryt, zachowanie zimnej krwi przerosną jej najśmielsze oczekiwania. Wyzwania, które na nią czekają nie mają jednak znaczenia; każda cena jest akceptowalna, kiedy zagrożone jest życie i honor rodziny.

Rozrywki ciąg dalszy

Smocza Perła to przede wszystkim dobra rozrywka, która jednocześnie pokazuje, jak wiele można poświęcić i zrobić dla ukochanej osoby. Powieść charakteryzuje się wartką akcją i chociaż momentami pewne zabiegi zbyt uproszczono, to w świecie wyobraźni można pozwolić sobie na nie do końca logiczne rozwiązania. Yoon Ha Lee stworzył bohaterkę, z którą sympatyzujemy, a perspektywa pierwszoosobowa tylko pogłębia nasze emocje. Historia została ciekawie zarysowana i z zapartym tchem podziwiamy rozwój Min, która w obliczu własnych (czasami nieprzemyślanych) decyzji musi liczyć się z konsekwencjami. Książka należy do tzw. „na jedną noc”, ale za to dostarcza przyjemnych doznań!


Zobacz Przegląd wybranych zapowiedzi literackich

Smocza Perła objęta jest patronatem Kulturalnych Mediów

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o