Nicola Yoon „Słońce Też Jest Gwiazdą” [Recenzja]

Pewnego dnia dowiadujesz się, że stracisz wszystko, co jest ci bliskie. Całe twoje dotychczasowe życie zniknie. Stanie się to początkiem czegoś nowego, nieznanego — a ty starasz się przed tym obronić. Główna bohaterka książki Słońce Też Jest Gwiazdą będzie musiała oswoić się z faktami, albo walczyć o swoje, gdyż został jej ostatni dzień w Nowym Jorku.

Nauka krokiem do miłości

Natasha Kingsley jest Afroamerykanką i pochodzi z Jamajki. Uczęszcza do ostatniej klasy liceum. Mieszka w Nowym Jorku, ma tu przyjaciół i chłopaka. Od jakiegoś czasu trzymają się jej wszystkie nieszczęścia — ojciec dziewczyny powoduje wypadek samochodowy, a przy tym zwierza się policjantowi, że przebywa w USA nielegalnie; skutkiem tego jest deportacja w ciągu jednej doby całej rodziny do Jamajki. Dodatkowo okazuje się, że Natashę zdradza chłopak, co jest dla niej kolejnym ciosem. Jednak dziewczynie najbardziej zależy na zostaniu w Nowym Jorku, dlatego udaje się do urzędu emigracyjnego, aby walczyć o swoje. Po drodze poznaje Daniela, a jej życie i postrzeganie świata zmienia się diametralnie.

Daniel Jae Ho Bae jest nastolatkiem, który pragnie zostać poetą. Jego rodzice pochodzą z Korei, natomiast on i jego brat urodzili się w Ameryce. Wybiera się na studia medyczne, dlatego ma spotkanie w sprawie rekomendacji na Uniwersytet Yale. W czasie jazdy metrem, w drodze na tę ważną rozmowę, maszynista wygłasza przemówienie o Bogu i nawróceniu. Po tym wydarzeniu chłopak przemierza ulice Nowego Yorku w poszukiwaniu znaku. W końcu siada na schodach pod kościołem, a w oddali dostrzega napis na kurtce Natashy: Deus Ex Machina. Postanawia podążyć za dziewczyną; poznają się, a Daniel próbuje rozkochać w sobie Natashę, która patrzy na świat z naukowej perspektywy — dla niej wszystko jest fizyką, chemią i biologią.

Nicola Yoon

Słońce Też Jest Gwiazdą to lekka i przyjemna lektura. Pokazuje, jak może się zmienić czyjeś życie w ciągu jednego dnia — pod wpływem poznanych osób i (nie)przypadkowych wydarzeń. W książce podobało mi się przedstawianie różnych sytuacji z innych punktów widzenia, nie tylko głównych bohaterów, ale także ich rodziców czy postaci epizodycznych. Ciekawie została przedstawiona różnica charakterów między prosto oraz logicznie myślącą Natashą a marzycielem i humanistą Danielem. Słońce Też Jest Gwiazdą to idealna książka dla nastolatków lub osób, które lubią literaturę opierającą się na emocjach.

Recenzja zawiera opinię autora.