SERCE WSZYSTKIEGO, CO ISTNIEJE – RECENZJA

Czerwona Chmura

Serce wszystkiego, co istnieje. Nieznana historia Czerwonej Chmury, wodza Siuksów

Reportaż historyczny Toma Clavina i Boba Drury’ego wprowadza nas w świat Dzikiego Zachodu. Jakże różni się on od hollywoodzkiego wyobrażenia, które do dziś pokutuje w zbiorowej świadomości: westernowi Indianie to nieokrzesani barbarzyńcy, którzy całkowicie nie pojmują zasad dyplomacji i taktyki wojennej, natomiast biały człowiek ukazywany jest jako bezwzględny i bezlitosny najeźdźca, który z zimną krwią morduje niewinnych autochtonów. To wyobrażenie zmienia się po przeczytaniu książki Serce wszystkiego, co istnieje. 

Czerwona Chmura

Patrzę na zdjęcie Indianina na okładce książki. Przyglądam mu się przez jakiś czas. Siedzi na krześle, ubrany w odświętny strój, w ręce trzyma laskę, we włosy ma wetknięte orle pióro. Otwieram przeglądarkę internetową i w wyszukiwarkę grafiki wpisuję red cloud photos. Na każdym ze zdjęć bije od niego spokój. Jak później dowiem się z książki, był to jeden z najpotężniejszych wodzów rdzennych Amerykanów w historii. Jako syn zmarłego w delirium alkoholika podjął się trudnego zadania kształtowania swojej reputacji jako lidera wśród swoich współplemieńców. Stawił czoła przeważającej liczebnie i technologicznie armii białych ludzi. Czy odniósł zwycięstwo? O tym w reportażu Toma Clavina i Boba Drury’ego

Czerwona Chmura w tradycyjnym stroju

Świat, którego już nie ma

Tom Clavin i Bob Drury odtworzyli z niesamowitą dbałością o drobiazgi historię Czerwonej Chmury, wodza Siuksów. Widać to przede wszystkim w opisach bitew i potyczek stoczonych pomiędzy białymi a Indianami. Czytelnik nagle przenosi się w sam środek walki. I jak na pole bitwy przystało, nie jest to zgoła przyjemne miejsce. Skalpowanie, odrąbywanie kończyn i wypruwanie wnętrzności wciąż żywemu przeciwnikowi, to powszechny widok podczas potyczek na Dzikim Zachodzie. Zasypywanie żołnierzy gradami strzał, zasadzki urządzone już to przez amerykańską armię, już to Indian pod wodzą Czerwonej Chmury. To wszystko w książce Serce wszystkiego, co istnieje jest ukazane tak plastycznie i drobiazgowo, że w czasie lektury można odnieść wrażenie, iż autorzy naprawdę byli świadkami wydarzeń sprzed ponad półtora stulecia.

Mały niemiecki trębacz Adolph Metzger był jednym z ostatnich, którzy zginęli. Znalazł szczelinę między dwiema skałami i strzelał ze swojego spencera, dopóki nie opróżnił magazynku. Wtedy zaczął bronić się trąbką, aż zmieniła się w bezkształtny kawał metalu pokryty krwią i farbami wojennymi. Jego męstwo spotkało się z największym wyróżnieniem, jakie mogło go spotkać ze strony wrogów – jako jedyny żołnierz nie został oskalpowany. Krwawiące, zmasakrowane ciało z licznymi ranami zostało przykryte pledem z bizoniej skóry, co miało być oznaką szacunku.

Cała ta narracja nie jest zawieszona w powietrzu, ale jak na porządny reportaż historyczny przystało, opiera się ona na bogatym materiale źródłowym. Autorzy przebrnęli przez dziesiątki książek, pamiętników, archiwaliów  i artykułów. To wszystko połączyli w naprawdę zajmującą czytelnika formę. W ten sposób udało im się odtworzyć świat, którego już nie ma.

Biały człowiek złożył nam wiele obietnic, więcej niż zdołałem zapamiętać. Dotrzymał tylko jednej. Obiecał zabrać ziemię i zrobił to.

Czerwona Chmura

Serce wszystkiego, co istnieje
Przejrzyste i estetyczne mapy pozwalają orientować się w arenie wydarzeń z czasów Czerwonej Chmury

Polecam

Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą poznać historię i kulturę Stanów Zjednoczonych. Niesamowita kwerenda, jakiej podjęli się autorzy, szczegółowe opisy, malownicza narracja – to wszystko, powtórzę się, pozwala cofnąć się w czasie i przestrzeni, do świata Czerwonej Chmury. Szczególnie pragnę polecić tę książkę tym, którzy wychowali się na westernach bądź literaturze przygodowej osadzonej na Dzikim Zachodzie. Będzie to dla nich pewna próba konfrontacji wyobrażeń z rzeczywistością.