W ruinie – dzieło zbiorowe [Recenzja]

w ruinie

Polscy fani Uniwersum Metro 2033 już od paru lat nie próżnują, dołączając do „dużych” tytułów z serii własne, darmowe tomiki opowiadań. Tegoroczne wydanie jest podzielone na akcję rozgrywającą się na terenie różnych polskich miast. Czy treść „W ruinie” się broni?

 

Zło ma duży rozstrzał

Początkowo miałem zamiar opisać każde opowiadanie z osobna. Te jednak okazują się mieć mianownik wspólny, nie tylko, jeśli chodzi o Uniwersum, ale też np. sposób narracji, więc jednak odpuściłem sobie taką metodę. Na niespełna trzystu stronach mieści się dwanaście historii, rozgrywających się w wielu zakamarkach naszej ojczyzny. Miejsca akcji przedstawione są na mapce po wewnętrznej stronie minimalistycznej i miłej dla oka okładki.

Między wierszami

Opowiadania, w porównaniu do poprzednich edycji, są dosyć równe względem siebie nawzajem. Selekcja była ostra (o ile się nie mylę, opowiadań nadesłanych zostało kilkaset), ale najwyraźniej sprawiedliwa. Oczywiście większość historii to konwencjonalne, stalkerskie, twarde mikroświaty, ale czego oczekiwać więcej? Ukrytego przesłania w tak krótkich i amatorskich treściach? Prezentują one względnie podobny poziom, a autorzy naprawdę postarali się, by było czuć „ten” klimat. Osobiście przypadł mi do gustu „Krótki rys człowieka współczesnego”, ponieważ jego forma i fabuła wybijają się na tle pozostałych opowiadań. Przymknąć niestety oko muszę na nadmiar powtórzeń i podobne typowe dla nieprofesjonalnych twórców bolączki.

Dajemy radę

Sentymentem darzę także „Nim wszystko pójdzie w pierony”. Jest z lekkim przymrużeniem oka, masą dialogów, prztyczków w nos mieszkańcom Śląska. Subiektywnie – blado wypadła taka, dla przykładu, „Muszka Anuszka”. Summa summarum jednak, prócz tych wyróżnionych powyżej opowiadań, jest naprawdę równo i przyzwoicie. Z roku na rok coraz lepiej. Polecam głównie jako apertif do właściwych powieści spod znaku UM2033.