“Rozmowy z seryjnymi mordercami” – C. Berry-Dee, czyli studium zwyrodnialców

0
295
Rozmowy z seryjnymi mordercami

Morderstwo to specyficzny typ zabójstwa. Można je definiować jako pozbawienie kogoś życia ze szczególnym okrucieństwem. Nic więc dziwnego, że seryjni mordercy budzą w nas taką odrazę. Rozmowy z seryjnymi mordercami to książka, która w czytelnikach wywoła wiele, czasami skrajnych, emocji.

Piąte – nie zabijaj

Rozmowy z seryjnymi mordercami to pierwsza część cyklu reportaży kryminalnych. Christopher Berry-Dee przedstawia nam sylwetki dziesięciu morderców, których zbrodnie wstrząsnęły światem. Większość z nich pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Wielu z nich już nie żyje, ponieważ niektórych skazano na karę śmierci. Inni otrzymali dożywocia. Kolejni wcześniej wielokrotnie przebywali w więźniu za mniejsze występki. Wszystkich łączy jedno – ich czyny doprowadziły do śmierci niewinnych osób. Działali z zimną krwią, często torturowali i gwałcili swoje ofiary. Zabijali krewnych, znajomych, a czasami przypadkowych ludzi z ulicy.

Prawdziwe koszmary

W każdym z opisanych przez kryminologa przypadku dużą rolę odgrywało dzieciństwo późniejszego mordercy. Dzięki rozwojowi psychologii wiemy, jak ważne w życiu każdego dziecka są relacje z rodzicami czy opiekunami. W książce będziemy mogli przeczytać o złożonych, nieoczywistych historiach. Poznamy skazańców od drugiej strony. Dokonywali potworności, ale kiedyś oni sami też byli bezbronnymi dziećmi. Będziemy współczuć Henry’emu Lee Lucasowi, którego w dzieciństwie maltretowano psychicznie i fizycznie. Zszokuje nas historia sadystycznej matki Michaela Rossa, która biła swoje dzieci kijem prawie codziennie. W przypadku Arthura Shawcrossa przeczytamy o tym, jak był prześladowany i terroryzowany w szkole.

Z zimną krwią

Niewątpliwie trudne dzieciństwo miało ogromny wpływ na zachowanie przyszłych morderców. Z kartki na kartkę będziemy jednak zmieniać do nich nastawienie. Zaznamy współczucia, niedowierzania, a potem obrzydzenia i nienawiści. Czytając o licznych gwałtach, morderstwach na dzieciach czy o innych okrutnych zbrodniach, nie będziemy mogli uwierzyć w to, że ludzie naprawdę są zdolni do tak potwornych czynów. Kiedy poznamy historie ofiar, będziemy po prostu przerażeni. Dotrze do nas, że często ze słabych i nękanych chłopców, wyrastają okrutni zwyrodnialcy.

Krzesło elektryczne, zastrzyk z trucizną

Rozmowy z seryjnymi mordercami to analiza i historie nie tylko morderców, ale i ich ofiar. Dzięki latom pracy autora dowiemy się wielu szczegółów przerażających spraw. Poznamy odważnych i inteligentnych śledczych, ale i zobaczymy wady systemu sprawiedliwości. Jednym z najbardziej interesujących punktów książki jest możliwość przeczytania prawdziwych wypowiedzi skazańców. Autor przekazuje nam tajemnice korespondencji z nimi. Opisze dokładnie, jak czuł się w ich celach i siedząc naprzeciwko nich. Lektura na pewno będzie trzymała w napięciu nawet tych czytelników, którzy mają nerwy ze stali.

 

Zachęcamy do zapoznania się z recenzją książki Prosta sprawa Wojciecha Chmielarza.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments