Rok 2021 w polskiej kulturze poświęcony jest celebrowaniu życia i twórczości wyjątkowej postaci. Mowa oczywiście o Stanisławie Lemie – legendzie literatury i protoplaście gatunku science fiction w naszym rodzimym pisarstwie. Na konferencji zorganizowanej przez Instytut Adama Mickiewicza oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe przedstawiono szczegółowy program obchodów roku pisarza.
Obchody Roku Stanisława Lema
Tegoroczne świętowanie wiąże się z przypadającą na 12 września 2021 roku setną rocznicą urodzin pisarza. Wydarzenia towarzyszące celebracji Roku Lema będą się odbywać pod hasłem „Widziałem przyszłość”. Organizatorzy zaprezentowali również oprawę wizualną obchodów.
Rok Lema w Polsce
Aktywności związane z rocznicą urodzin wybitnego pisarza będą odbywać się zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Książki Lema możemy bowiem przeczytać w ponad 40 językach, co czyni go najczęściej tłumaczonym polskim autorem. Za organizację polskiej części obchodów odpowiada KBF, natomiast działaniami na świecie zajmuje się Instytut Adama Mickiewicza.
Miasto Kraków jest głównym gospodarzem całego przedsięwzięcia. Pisarz był ze stolicą Małopolski silnie związany – tutaj żył i odszedł w 2006 roku – a pamięć o nim jest w tym mieście wyjątkowo żywa. Niektóre z organizowanych przez krakowskie instytucje kulturalne wydarzeń to np. Lemowska Szkoła Czytania, panel lemowski na Festiwalu Kultury Żydowskiej, wątki dotyczące pisarza na Festiwalu Conrada oraz dystrybucję filmu Pokój na platformie VOD playkrakow.com. Produkcję wyreżyserował Krzysztof Jankowski na podstawie opowiadania Lema Podróż siódma z Dzienników gwiazdowych.
Uczestnicy obchodów Roku Lema będą mogli zapoznać się z wieloma ciekawymi projektami. W planach są m.in. adaptacje komiksowe i ekranizacje twórczości pisarza (zarówno dla dorosłych, jak i młodszych odbiorców), gra komputerowa, lemowe instalacje artystyczne i festiwale. Warte uwagi są również dwa duże wydarzenia – Kongres Futurologiczny i Lem Future Tech Festival – Bomba Megabitowa.
W obchody setnej rocznicy urodzin słynnego twórcy science fiction włączyło się również Wydawnictwo Literackie. Miłośnicy twórczości Lema będą mogli uzupełnić swoje biblioteczki o nowe wydania klasycznych pozycji, takich jak Bajki Robotów. W księgarniach pojawią się również dwie nowe biografie autora, przygotowane przez Wojciecha Orlińskiego i Agnieszkę Gajewską.
Rok Lema na świecie
100. rocznica urodzin Stanisława Lema będzie obchodzona również w innych krajach. Miasto Kraków podjęło współpracę z Instytutem Kultury Polskiej we Lwowie – gdzie pisarz się urodził – oraz Iowa Miastem Literatury UNESCO. Ponadto na krakowskim Uniwersytecie Pedagogicznym odbędzie się międzynarodowa konferencja Filozoficzny Lem.
Interesującym przedsięwzięciem jest Ocean Solaris, który będzie dostępny dla odbiorców między innymi podczas EXPO w Dubaju i na Ars Electronica Festival w Austrii. Ocean Solaris to nawiązująca do twórczości Lema interaktywna instalacja multimedialna. Ciekawą inicjatywą jest także Messages to a Post-Human Earth, prowadzona z wykorzystaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości. W ramach zagranicznych obchodów Roku Lema pojawi się też wątek muzyczny. Wiedeń stanie się gospodarzem rocznicowego koncertu, który zostanie uświetniony utworami przygotowanymi specjalnie na tę okazję. Trzeba też wspomnieć o polsko-brytyjsko-ukraińskiej wystawie fotograficznej What’s next? oraz o cyklu seminariów Summa Technologiae prowadzonych przez Antona Vidokle’a z platformy e-flux/ Nowy Jork oraz Chuz Martínez z Instytutu Sztuki w Bazylei.
Więcej informacji o obchodach Roku Lema, jak również o samym Stanisławie Lemie można znaleźć na stronach roklema.pl i lem.pl.
jak dla mnie to piekną inicjatywa jest festiwal Lema w Wiedniu, Instytut Adama Mickiewicza organizowal, rewelacja 🙂