Przenajświętsza Rzeczpospolita [ZAPOWIEDŹ]

Przełom lutego i marca należeć będzie do Jacka Piekary. W księgarniach pojawi się nie tylko jego zbiór opowiadań Bestie i ludzie, ale także wznowienie powieści Przenajświętsza Rzeczpospolita – obrazoburczej antyutopii, która zniknęła z półek już kilka lat temu. Tym, którzy o tytule nie słyszeli, przybliżamy jego treść.

Dwa słowa o książce

„Jacek Piekara stworzył obraz Polski obrzydliwej – nabrzmiałej chciwością, rozdartej egoistycznymi interesikami, pozbawionej jakiegokolwiek honoru i wyzutej z wszelkiej nadziei. Na Suwalszczyźnie odkryto bogate złoża ropy naftowej. Coś, co wydawało się błogosławieństwem dla niezbyt bogatego państwa, ostatecznie okazuje się przyczyną jego całkowitego upadku. Krajem rządzi kler służący interesom własnym i Kościoła – w tej właśnie kolejności do spółki z konsorcjami naftowymi. Dyktatura Jedynej Słusznej Partii bez skrupułów rozprawia się z realną i domniemaną opozycją. Na Śląsk można trafić za najmniejsze przewinienie – czy to rzeczywiście popełnione, czy tylko wymyślone przez usłużnego donosiciela. Życie zwyczajnych obywateli wypełnione jest strachem, biedą i brakiem jakichkolwiek perspektyw. W tym świecie nie szuka się szans, nie marzy i nie ufa. W tym świecie walczy się jedynie o przetrwanie”.

Przenajświętsza Rzeczpospolita

Przenajświętsza Rzeczpospolita pojawi się w księgarniach już 9 marca, a więc półtora tygodnia po zbiorku Bestie i ludzie, o którym pisaliśmy ostatnio.

Słowo o autorze

Przenajświętsza rzeczpospolita - Jacek PiekaraJeden z najpopularniejszych pisarzy fantastycznych. Prowokujący. Zaskakujący. Potrafi rozbawić, zbulwersować, dotknąć do żywego. Wymyka się oczekiwaniom i nie daje zaszufladkować.

Debiutował w sierpniu 1983 r. opowiadaniem Wszystkie twarze szatana na łamach miesięcznika Fantastyka. Od tego czasu opublikował kilkadziesiąt opowiadań i powieści, z których największą sławę przyniósł mu Cykl Inkwizytorski – opis świata, w którym Jezus nie umarł na krzyżu, ale zstąpił z niego i pokarał swych wrogów ogniem i żelazem. W dorobku autora można znaleźć także obrazoburczą antyutopię Przenajświętsza Rzeczpospolita czy osadzoną w realiach przedrozbiorowych dylogię Charakternik.

W 1990 r. otrzymał Nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction dla autora roku, w 1989 r nominowany do Nagrody im. J.A. Zajdla. Jako redaktor naczelny czasopisma Fantasy otrzymał w 2005 r. Nagrodę Złoty Meteor.


Materiały prasowe wydawnictwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here