Przegląd nowości/zapowiedzi literackich

Zapraszam na przegląd nowości/zapowiedzi literackich, w którym możecie zobaczyć książki z wydawnictw: Officyna, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, EdiPresse, Wydawnictwo Sonia Draga.

Po raz kolejny wybrałam pozycje, które najbardziej zaciekawiły mnie swoimi opisami i okładkami.

Z wydawnictwa Officyna wytypowałam książkę: Jedna Księżycowa Noc C. Pricharda.

 

 

przeglądPremiera: 2017

Opis: „Obraz rozmyty, skrzywiony przez czas i wyobraźnię niczym odbicie w zmarszczkach wody – oto czym była ta kronika. Obraz odrealniony, ujrzany w nocy, w świetle księżyca” – tak pisał po latach o swojej jedynej powieści Caradog Prichard.

Pisany z reporterskim zacięciem, tragikomiczny obraz życia w przemysłowym walijskim miasteczku w okresie I wojny światowej, a jednocześnie boleśnie osobisty rozrachunek ze skomplikowaną relacją łączącą autora z owdowiałą matką; to wreszcie pełna zagadkowej symboliki wizja rozpadu świata i jednostki w obliczu szaleństwa przenikającego zamknięty świat powieściowego Miasteczka.

Kolejnym wydawnictwem jest Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, z którego wybrałam Nienawidzę cię! Nie odchodź! J. J. Kreismana i H. Strausa.

przeglądPremiera: 2018

Opis: Dla pacjentów, ich bliskich, przyjaciół i terapeutów.

Skrajne wahania nastroju i nieprzewidywalne wybuchy gniewu; dojmujące uczucie pustki i strach przed porzuceniem; burzliwe relacje międzyludzkie i skłonność do zachowań autodestrukcyjnych, aż po groźby i gesty samobójcze. Te powtarzające się objawy stanowią codzienność milinów osób z zaburzeniami osobowości z pogranicza  (Borderline Personality Dissorder – BPD), ich krewnych i przyjaciół. Chociaż badania pokazują, że problem ten dotyka nawet co czwartej osoby poszukującej pomocy psychiatrycznej, to wciąż spotyka się z dużym niezrozumieniem społecznym, zaś specjalistom przysparza trudności z diagnozą.

Autorzy w przystępny sposób przybliżają czytelnikowi świat osoby z BPD, pomagając zrozumieć, w jaki sposób postrzega ona rzeczywistość oraz jakie uczucia i myśli kłębią się w jej głowie – co znacznie ułatwiają liczne przykłady i zrozumiałe porównania. Jednocześnie dokładnie omawiają wszystkie typowe objawy, możliwe przyczyny zaburzenia i sposoby terapii. Osobne rozdziały poświęcono także praktycznym wskazówkom dotyczącym rozwiązywania sytuacji kryzysowych i komunikacji z osobami z zaburzeniami borderline. To doskonałą lektura zarówno dla samych osób z objawami BPD, ich bliskich, jak i terapeutów.

Z wydawnictwa EdiPresse wybrałam Historię od Impresjonizmu do Abstrakcjonizmu (praca zbiorowa).

przeglądPremiera: 12 stycznia 2018

Opis: Wielcy malarze – Od Caravaggio do Rembrandta, Van Gogha do Rafaela, Leonardo do Gauguina wzbogacone o trzy polskie wielkie nazwiska Wyspiański, Matejko, Chełmoński: najpiękniejsze rozdziały w historii sztuki, w serii tomów do czytania, przeglądania, podziwiania i zbierania.

Seria oferuje czytelnikom niezwykłą podróż w towarzystwie wielkich artystów. Ich życie przedstawione jest w sposób jasny, bezpośredni – opisuje Wspaniałe obrazy i omówienie wszystkich głównych prac każdego artysty tworzą prywatną bibliotekę i galerie sztuki zawierające wszystkie arcydzieła historii sztuki.
Numery 34-36 opisują przekrojowo sztukę tworzoną przez człowieka od prehistorii do abstrakcjonizmu.

Ostatnim wydawnictwem jest Sonia Draga, z której wytypowałam Spiralę Kłamstw autorstwa S. J. Naughton.

przeglądPremiera: 14 marca 2018

Opis: Idealny narzeczony?
Jody jest zamkniętą w sobie, prześladowaną przez wspomnienia, nieufną kobietą. Pewnego dnia spotyka doskonałego Abe’a, nieznajomego z sąsiedztwa, który rozbudza w niej nowe nadzieje i pokazuje możliwości – życie kobiety wreszcie zyskuje sens. Jednak wkrótce ukochany ulega wypadkowi i zapada w śpiączkę…
Idealny brat?
Dzień wypadku Abe’a zmienia także życie Mags, jego siostry. Po latach z dala od rodziny Mags odbiera szokujący telefon. Jej brat Abe jest w szpitalu i nikt nie wie do końca, co się stało. Spotkanie z jego narzeczoną Jody ujawnia wiele faktów i pozwala Mags stopniowo poskładać rozrzucone kawałki życia, które zostawiła za sobą. Nie wszystko jednak do siebie pasuje… Co więc jest prawdą, a co kłamstwem?
Idealna zemsta?

 

To koniec przeglądu.
Do zobaczenia!

 

Artykuł zawiera opinię autora.

Źródła okładek i opisów książek:

OfficynaWydawnictwo Uniwersytetu JagiellońskiegoEdiPressePapierowy KsiężycWydawnictwo Sonia Draga

Źródło zdjęcia:

Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here