Po dziewięciu latach powracamy do trzech opiekunów Imaginarium Geographica. Po latach spędzonych na zwyczajnym życiu w Anglii, ponownie wracają jako wybawcy przed złem. Powrót Czerwonego Smoka opowiada o poszukiwaniach dzieci i smoczych statków.
Mieszanka wybuchowa
Powrót Czerwonego Smoka, czyli drugi tom cyklu nie odbiega od konwencji mieszania światów i motywów ze wszystkich fantastycznych powieści. Kolejny raz autor wplata w przygody trzech pisarzy wątki autorstwa innych wybitnych sylwetek literatury. Warto zwrócić uwagę, że oprócz fikcyjnych postaci, Owens umieścił kilku bohaterów historycznych. Tutaj pojawia się pewien problem, ponieważ autor w sprytny sposób przekazuje nam informacje o życiu wspominanych bohaterów. Może to być przeszkodą w zrozumieniu niektórych momentów książki, kiedy czytelnik nie zna chociaż podstawowych informacji z ich życia.
Ważnym aspektem w powieści Powrót Czerwonego Smoka odgrywa mitologia. Mamy do czynienia z mitami nordyckimi, egipskimi, greckimi itd. Prym w drugim tomie przejęły właśnie greckie opowieści. Jak wcześniej wspomniałam, nieznajomość niektórych mitów czy legend może utrudnić lekturę, ponieważ autor nie tłumaczy poszczególnych odniesień, lecz wrzuca je w wir akcji.
Zaskakująca fabuła
Powrót Czerwonego Smoka odznacza się oparciem fabuły na zagadce, której rozwiązanie zajmuje obszerną przestrzeń w książce. Nie zabraknie także przygody, mającej na celu odnalezienie zaginionych statków. Co było zaskoczeniem fabularnym? Akcja, która dużo bardziej emocjonowała i pociągała w swojej nieprzewidywalności. Co do wspomnianych we wcześniejszym artykule mnogości wątków zaczerpniętych, mam dużo mniejsze obawy i zastrzeżenia. Dlatego, że autor lepiej dopasował umieszczane odwołania do wydarzeń.
Podczas, gdy wplatanie znanych nam historii stało się mocniejszą stroną powieści, Owens postanawia zamieszać czasem. Powrót Czerwonego Smoka, jak i cała seria, jest raczej twórczością dla młodszych czytelników, jednak wprowadzenie do fabuły zabawy z czasem sprawiło, że ciężko zrozumieć, co dzieje się w poszczególnych momentach. Niewątpliwie jednak sam pomysł jest interesujący, z niecierpliwością czekałam na rozwój wydarzeń.
Spis ilustracji
J.A Owens oprócz ogromnego talentu do przeplatania różnych historii oraz opowiadania ich na nowy, zaskakujący sposób, posiada dar plastyczny. Dlatego sam został autorem ilustracji, dopełniających cały cykl Kronik Imaginarium Geograpica. Warto zauważyć, że przed spisem treści w Powrocie Czerwonego Smoka pojawił się spis ilustracji, co pomaga czytelnikowi odnaleźć poszczególne grafiki. Każda z nich opatrzona jest cytatem z rozdziału, któremu podlega. Czarno-białe obrazy są idealnym uzupełnieniem historii i nadają odpowiedniego klimatu całej powieści.
Zapraszamy do zapoznania się z recenzją pierwszej części!
Tu żyją smoki James A. Owen – wyjątkowa powieść dla miłośników fantasy