Powieści fantasy, które warto kochać

0
949

Jeśli zastanawialiście się, za co spora część czytelników kocha powieści fantasy albo wciąż nie możecie odnaleźć plusów zagłębiania się w tego typu literaturę, przybywam z pomocą. Istnieją pozycje, które są przyjemne w odbiorze i mniej wymagające. Oto kilka pozycji, mogących przekonać Was do najbardziej magicznego gatunku książek. 

1. Władca Pierścieni – J.R.R Tolkien

Najbardziej rozpoznawalny przedstawiciel gatunku, utrzymujący się przez lata na podium najczęściej czytanych książek na świecie. Umieściłam ten tytuł na pierwszej pozycji, ponieważ jest to pierwsza lektura fantasy, jaką przeczytałam i dzięki niej rozpoczęła się moja przygoda z magią, zaczarowanymi lasami i heroicznymi czynami. Fabuła jest ogólnie znana, więc wspomnę jedynie o tym, że Władca Pierścieni to opowieść pełna emocji, przygód i przede wszystkim magii. Podniosłość całego tekstu jest przyjemną odmianą, a rycerskie obyczaje i model przyjaźni doskonałej, niejednokrotnie kontrastują z szarą rzeczywistością. To kilka cech, które Tolkien wprowadził do kanonu powieści fantasy. Władca Pierścieni jest także przedstawicielem podgatunku High Fantasy, czyli dzieła, gdzie akcja dzieje się w całkowicie wymyślonym świecie. 

2. Król Kruków (The Raven Cycle) – Maggie Stiefvater 

Pierwszą książkę możemy zamknąć w terminie Teen Fantasy. Król Kruków to wspaniała lektura dla każdego. Fani kultury amerykańskiej będą zachwyceni klimatem, w który autorka wprowadza czytelnika. Małe miasteczko przepełnione magią, gromadzi wiele wyjątkowych osobowości na czele z Blue Sagnet, córką wróżki oraz czterema uczniami elitarnej szkoły dla chłopców. Postacie opisywane przez Stiefvater wzbudzają sympatię, a ich przygody i trudności rozgrywające się na łamach książki angażują czytelnika. Powieść wypełniona jest uczuciami i związkami z magią, która wprowadza zamęt do życia bohaterów. Ważnym aspektem jest także walka z przeznaczeniem, walka o miłość. Te zmagania są zajmującą częścią całej sagi, jednak nie przejmują prymu, dzięki czemu skupiamy się także na wątkach fantastycznych. Maggie Stiefvater często ukazuje magię w sposób naturalny, dzięki czemu czytelnik ma wrażenie, że przedstawione wydarzenia miały lub mogły mieć miejsce. 

3. Ognisty pocałunek (Dark Elements)- Jennifer L. Armentrout 

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych autorek literatury młodzieżowej, także dorzuca swoje trzy grosze w temacie fantasy, konkretniej Romans Fantasy lub Teen Fantasy. Ognisty pocałunek jest pierwszą książką tak silnie przepełnioną namiętnością, jaką czytałam. Wątkiem, który najbardziej angażuje, są dylematy miłosne głównej bohaterki. Ciężki wybór, jakiego musi dokonać przez całą trylogię sprawia, że z zapartym tchem wczytujemy się w każde słowo. Co więcej, powieści fantasy charakteryzują się ciągłą akcją, wydarzeniami prowadzącymi do rozwiązania kluczowego problemu. Tak również jest w tym przypadku, oprócz demonów, aniołów i gargulców, świat przedstawiony zamieszkują mityczne stworzenia. Ognisty pocałunek skupia się w dużej mierze na wątku miłosnym, jednak wszystkie tomy przepełnione są prawdziwą fantastyką. 

4. Dym i lustra – Nail Gaiman 

Jeśli nie lubicie przywiązywać się do konkretnych postaci, a opowiadania i ciągłe zmiany wątków sprawiają ci radość, to książka pt.  Dym i lustra  jest właśnie dla Ciebie. Lektura wprawiała mnie jednocześnie w zachwyt, jak i w poczucie niepokoju, momentami w przerażenie. Gaiman opowiada wiele historii w krótszych i dłuższych opowiadaniach – o mroku panującym w życiu każdego. Jest to jak najbardziej gatunek fantasy, jednak odbiegający formą i treścią od wyżej wymienionych pozycji. Dym i lustra kwalifikujemy do Dark Fantasy, podgatunku łączącego fantasy z horrorem. Historie rozprawiające między innymi o demonach i kocie, który broni ogniska domowego przed diabłem sprawią, że czytając odczuwamy dyskomfort oraz zachwyt. Wydarzenia wciągają nas w swoją historię i nagle urywają się, zostawiając nas z jeszcze większym poczuciem niepokoju.

5. Smok Jego Królewskiej Mości (Temeraire)- Naomi Novik

To kolejna książka idealna dla osób zaczynających przygodę z literaturą fantasy. Ponadto, powieść przenosi nas do czasów napoleońskich, gdzie podczas ataku na jeden ze statków francuskich, Anglicy odkrywają drogocenne smocze jajo. Najważniejszą postacią całej serii jest kapitan marynarki wojennej, który niespodziewanie zostaje opiekunem młodego smoka, Temeraire – naszego drugiego głównego bohatera. Ich historia opiera się na ciągłym poznawaniu siebie oraz obronie kraju przed nieprzyjacielem. Smok Jego Królewskiej Mości to przyjemna książka z ciekawymi bohaterami, zwłaszcza w postaci smoków, gdzie każdy z nich jest wyjątkowy – na swój sposób. Novik przedstawia historię bez magii, wróżek i zaklęć. W świecie Temeraire wyznacznikiem fantasy są legendarne stworzenia współistniejące z człowiekiem

To nie wszystko 

Wyżej wymienione tytuły to tylko namiastka wspaniałego gatunku, jakim jest fantasy. Wiele osób uważa powieści fantasy za trywialne książki dla dzieci, na które nie warto tracić czasu. Owszem, wśród tytułów dostępnych na rynku, spora ilość książek jest skierowana do młodszego odbiorcy. Warto jednak zapoznać się z pozycjami dla bardziej dojrzałego czytelnika. W ostatnich latach to właśnie na High Fantasy skupia się większość autorów. Tworzą własny świat, pełen wojen, rycerskich obyczajów, stworzeń często już zapomnianych przez fanów. Autorami tego pokroju są znani wszystkim: George R.R. Martin i jego saga Gra o tron oraz Brandon Sanderson, twórca cyklu Archiwum Burzowego Świata. Czytelnik, zaczynający dopiero przygodę z omawianym gatunkiem ,powinien jednak zacząć właśnie od lżejszej formy, by stopniowo dołączyć do magicznego świata

Przekaz niesiony z magią

Oprócz szeroko pojętej magii oraz powierzchownie lekkiego klimatu, fantastyka nie odbiega od innych gatunków w podejmowaniu ważnych tematów i niesie za sobą wiele prawd życiowych. O wiele trudniej jest zrozumieć nauki niesione w akompaniamencie czarodziejskich pojedynków czy przenoszenia się między światami. Nie zmienia to jednak faktu, że autorzy powieści fantasy przekazują swoim czytelnikom wiele wartości, czasami brakujących w naszym codziennym świecie. Tym samym, popularnym tematem jest przyjaźń i oddanie, które zanikają w obecnych czasach gonitwy za karierą i pieniądzem. Ponadto, autorzy gatunku zwracają uwagę na ludzkie zachowania, wprowadzając je nierzadko w usta przedstawicieli ras czysto fantastycznych

Zachęcamy do zapoznania się z tekstem Sabaa Tahir – Pochodnia w mroku [Recenzja]

Sabaa Tahir – Pochodnia w mroku [Recenzja]