Pokochawszy. O miłości w języku to rozmowa dziennikarki Karoliny Oponowicz z Jerzym Bralczykiem oraz Lucyną Kirwil. Małżeństwo opowiada o istocie języka w miłości oraz wszelakich aspektach z nią związanych. Doświadczenie językoznawcy i psycholożki pozwala omówić temat pod wieloma kątami.
Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil uchylają w książce rąbka tajemnicy odnośnie do ich prywatności. To prawdziwa gratka dla fanów charyzmatycznych osobowości i efektywnej pracy obydwojga tych osób. Oprócz wielu ciekawostek z życia wziętych, małżeństwo dostarcza czytelnikom garść wiedzy z zakresu językoznawstwa i psychologii – zgodnie z własnymi specjalizacjami. Jak myślicie, po jakim czasie zostali parą? Czy używają zdrobnień, kiedy zwracają się do siebie? O czym rozmawiają przy kolacji? Odpowiedzi znajdziecie właśnie w Pokochawszy.
Jak z dobrymi znajomymi
Książka została opublikowana w formie wywiadu, dzięki czemu czytelnik ma wrażenie, że siedzi w jednym pokoju z gośćmi. Przysłuchujecie się swobodnej rozmowie i nie czujecie się jak intruz, choć czasem między rozmówcami dochodzi do sprzeczki. Lekkość wypowiedzi i nienaganna polszczyzna (nie mylić z przesadną, sztuczną poprawnością) wprawi Was z zachwyt. Do tego merytoryczność i konfrontacja poglądów współmałżonków – coś pięknego! Umiejętnością życzliwego dyskutowania nawet w spornych kwestiach potwierdzają swoje kompetencje, co u odbiorcy wzbudza jeszcze większy szacunek do pary specjalistów.
Polubiwszy, pokochawszy, poślubiwszy
Pokochawszy. O miłości w języku to skarbnica ciekawostek językowych opisujących relację między dwiema osobami na poszczególnych etapach znajomości. Jerzy Bralczyk analizuje mowę kłótni, czułości lub po rozstaniu. Z kolei Lucyna Kirwil przenosi te komunikaty na sferę psychologii. Z pewnością zainteresuje Was rozdział o miłosnym kiczu – pamiętajcie, by nie oszaleć przez czyjeś zielone oczy. Mowa o utartych frazesach, które przez swoją powtarzalność nie robią wrażenia i nie kryje się za nimi żadna głębsza refleksja.
Nie da się długo rozprawiać o Pokochawszy – po prostu trzeba to przeczytać i wysnuć swoje wnioski na temat słów w miłości. Małżeństwo w ciągu 35 lat wspólnego życia zweryfikowało teorię w praktyce, a teraz dzieli się swoimi postrzeżeniami. Wywiad idealny do porannej kawy i nie tylko dla miłośników języka polskiego.