„Po piśmie” – era cywilizacji postpiśmiennej w dziele Jacka Dukaja [recenzja]

0
237

Po piśmie to zbiór sześciu esejów napisanych przez Jacka Dukaja – filozofa oraz jednego z najbardziej rozpoznawalnych pisarzy Science Fiction i Fantasy w Polsce. W swoich esejach analizuje to jak zmienia się świat i nasz sposób poznawania świata w związku ze zmianą technologiczną.

Książka to opowieść o rozpoczynającej się erze cywilizacji postpiśmiennej. Według Dukaja trzecia era przestaje być narracją, a staje się montażem luźnych skojarzeń wywoływanych przez bodźce trafiające do naszych umysłów. Zaczynamy żyć w nowej rzeczywistości, w której pismo zanika, bo przestaje być potrzebne. Proces „uwolnienia się od pisemności” jest napędzany przez miliony codziennych wyborów podejmowanych przez producentów i odbiorców kultury. Zamiast czytać powieści wybieramy serial, film lub grę.

Po piśmie porusza tematy związane z naturą kreatywności, siłą słowa pisanego oraz wpływem literatury na nasze myśli i uczucia. Autor stawia pytania dotyczące granic między światem realnym a wirtualnym, co prowadzi czytelnika do refleksji nad naturą percepcji i interpretacji. Oprócz refleksji nad relacją człowieka z pismem, w swoich esejach Jacek Dukaj porusza koncepcje, które możecie kojarzyć z serialu Black Mirror. Analizuje wpływ algorytmów na nasze wybory życiowe. Dukaj eksploruje zagadnienia związane z przekraczaniem granic ludzkości.

Szczęśliwi uprawiacze nudy

Esej Szczęśliwi uprawiacze nudy to opowieść o braku pracy w społeczeństwie przyszłości, które jest całkowicie zautomatyzowane. Dukaj wychodzi z założenia, że większość miejsc pracy zostanie zlikwidowana i zastanawia się, co my ze sobą zrobimy, skoro przez setki lat byliśmy przyzwyczajani do etosu pracy? W Po piśmie znajduje się także esej, który poświęcony jest sztuce w erze sztucznej inteligencji. Według autora w czasach sztucznej inteligencji jedyną sztuką jest życie ludzkie. I to nie życie w jego zewnętrzności, behawiorze, ale w doświadczeniu wewnętrznym, egzystencjalnym.

Filozoficzna podróż wokół intrygujących aspektów współczesnej cywilizacji

Zdecydowanie jest to wymagająca lektura. Ciężko ją pochłonąć jednym tchem. Książka ta stawia przed czytelnikiem eseje o głęboko filozoficznym charakterze. Co za tym idzie, prowadzi ona przez skomplikowane koncepcje, które łatwo mogą zaprowadzić umysł w różne ciekawe kierunki.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments