Marnowanie, nieumiejętne gospodarowanie, bezmyślne zużywanie żywności – te działania nie są nam obce. Każdy z nas wyrzucił kiedyś resztki obiadu do kosza, kupił o jedną bułkę za dużo, zapomniał o jedzeniu, które w końcu pokryła pleśń. Zapraszam zatem na przegląd książek, które wskażą, czym jest odpowiedzialna konsumpcja. Uświadomią również, że działania pojedynczej jednostki mogą wpłynąć na dobro ogółu.
Marta Sapała – Na marne
Na marne to zbiór reportaży, napisanych przez dziennikarkę, współpracującą z „Polityką” i „Zwierciadłem”. Autorka w dużej mierze skupia się na statystykach. Pokazuje rzeczywiste dane, które obrazują, czym jest nadmierna konsumpcja; tym samym rzuca ona nowe światło na to, czym jest odpowiedzialna konsumpcja. Jednak jak sama podkreśla, wymienione cyferki nie są w stanie unaocznić przedstawianego zjawiska.
Marta Sapała poznaje ludzi, żywiących się tym, co znajdą w śmietnikach. Takie osoby fachowo nazywa się Freeganami. Ich celem jest poszukiwanie najbardziej świeżych owoców i warzyw, tak aby po umyciu nadawały się do zjedzenia. Dziennikarka ukazuje problem z zupełnie innej perspektywy. Daje nam żywy obraz prawdziwego marnowania i nieszanowania jadalnych produktów. Z dbałością o szczegóły ( nie zawsze przyjemne) wprowadza nas do kontenerów i kubłów na śmieci. Opowiada o zapleczach znanych marketów i tamtejszych znaleziskach. Rozmawia ze społecznościami, które sprzeciwiają się obowiązującym systemom i chcą zwalczać problem, czasem sobie tym szkodząc. Dziennikarka często podważa opinie mediów na temat marnotrawstwa i stara się uwiarygodnić swoje tezy konkretnymi przykładami.
Sylwia Majcher – Gotuję, nie marnuję
Autorka książki jest absolwentką studiów dotyczących odżywiania, ponadto zajmuje się ekologią i warsztatami o tej tematyce. Dotychczas napisała dwie książki, którymi zachęca m.in. do życia w zgodzie z naturą. Poradnik pt. Gotuję, nie marnuję to zestaw cennych porad, które wskażą jak racjonalnie dysponować jedzeniem. Znajdziemy w nim wskazówki o ponownym wykorzystaniu żywności. Przeczytamy o tym, które produkty marnujemy najczęściej i jak temu zaprzestać. Nie zabraknie również części praktycznej.
Sylwia Majcher dzieli się sprawdzonymi przepisami, przeznaczonymi dla każdego rodzaju diety. Pokazuje, że planowanie posiłków i dobra organizacja to klucz do lepszego życia. Książka przeznaczona jest głównie dla osób, które nie do końca odnajdują się w kuchni. Kulinarne sugestie autorki z całą pewnością zainteresują osoby unikające gotowania.
Sylwia Majcher – Wykorzystuję, nie marnuję
Kolejny poradnik, jednak w nieco innej odsłonie. Poza kwestiami żywienia, porusza też sprawy środowiska. Autorka skupia się na naszej planecie, tym samym wpływa na sumienie czytelnika. W książce Wykorzystuję, nie marnuję zwraca się uwagę na to, jak wiele niepotrzebnych rzeczy kupujemy. Bezużyteczna konsumpcja stała się nieodłącznym elementem funkcjonowania. W związku z tym, ponownie mamy do czynienia z zestawem porad jak postępować, aby nie marnować. W dużej mierze są to proste rozwiązania, takie jak wykorzystanie deszczówki, własny ogródek na balkonie czy ubrania z drugiej ręki. Książka jest bogata w wypowiedzi ekspertów z dziedziny ekologii. Dzięki temu mamy dostęp do wiarygodnego źródła wiedzy.
Do przeczytania zachęcam osoby, którym brakuje motywacji w działaniu. Wykorzystuję, nie marnuję to nie tylko teoria. Dzięki poradnikowi dowiemy się, jak sami możemy zmienić swój tryb życia na lepszy. Książka mobilizuje nas do podjęcia 52 wyzwań zero waste. Każdy z nas może spróbować. Zatem, jeśli chcecie zadbać o los naszej planety i poprawić stan środowiska, sięgnijcie po tę propozycje.
Wymienione pozycje książkowe ukazują prawdziwą skalę problemu, jakim jest marnotrawstwo. Uświadamiają, że dotyczy on każdego z nas i razem powinniśmy z nim walczyć. Uważam, że są to książki przeznaczone dla każdego świadomego człowieka.
Zachęcamy do zapoznania się z recenzją książki Bella i Sebastian